„Příbuzná mé kamarádky hledala zájemce, kteří by chtěli jít v průvodu, a narazila na mě. Já jsem si to chtěla zkusit už jako malá, ale tehdy bohužel nebylo místo. Budu představovat měšťana. Těším se opravdu hodně, ale nijak speciálně se na průvod nechystám,“ prozradila při zkoušce kostýmu Aneta Pokorná.

Přípravy na průvod a celé třídenní Havíření jsou v plném proudu. Jihlava si svoji někdejší stříbrnou slávu totiž letos připomene ve velkém stylu. Ve dnech od 21. do 23. se odehraje slavnost, během které město ožije koncerty, divadly a pouličními happeningy. Jihlava navíc letos hostí 23. setkání hornických měst a obcí, takže tradiční Jihlavský havířský průvod tento rok obohatí hosté z celé republiky i ze zahraničí.

Jihlavští havíři se letos předvedou v novém. V pátek 21. června bude tradiční havířský průvod vyrážet až po setmění – ve světle loučí a luceren. „Zveme všechny, aby se do průvodu přidali s vlastními lampiony, světýlky a lucernami. Čím víc nás bude, tím mocnější to bude zážitek,“ vyzývá návštěvníky hlavní pořadatel novodobých jihlavských havířských průvodů Milan Kolář.

Průvod vyrazí z Masarykova náměstí v devět hodin večer, a to po nové trase. Z náměstí okolo brány Matky Boží, parkem za kinem Dukla a okolo Gymnázia Jihlava do pivovaru. „Celý průvod bude jedno velké divadlo. Slavnostní procesí provázené herci a hudebníky cestou narazí na několik divadelních výjevů, včetně obří loutky Anděla, která se zjeví u jihlavského gymnázia a havířům požehná,“ dodává Kolář.

Na sobotní dopoledne pak připadá slavnostní průvod všech účastníků 23. setkání hornických měst a obcí ČR. Pozváno přes šest stovek účastníků z téměř sedmdesáti hornických spolků. Průvod opět dorazí do pivovaru, na jeho nádvoří a v blízkých Smetanových sadech se odehraje hlavní hudební program dne. Lidé slyší například kapely Zatrestband, Žlutý pes, Queenie, Naďu Urbánkovou a Bokomaru, Nezmary se Symfonickým orchestrem ZUŠ Jihlava, The Shots, Yo Yo Band a mnoho dalších. Další hudební scéna bude v Parku Gustava Mahlera a na Masarykově náměstí.

Během Havíření se také v centru města uskuteční charitativní Běh pro Bárku na podporu charitativního domácího hospice Bárka.

Setkání havířů je letos také obohacené o pestrý doprovodný program. Děti se mohou těšit na sobotní Pohádkovou louku a na nedělní pouť u kostela svatého Jana Křtitele. Tam budou k vidění nejen pohádky od známých pouličních komediantů, ale také řada atrakcí pro děti, jako je vyřezávaný kolotoč, samoobslužné kozí taxi a loutky v nadživotní velikosti.

Jihlavané musejí v průběhu Havíření počítat s omezeními. Uzavřeny budou ulice Vrchlického a Tyršova, kde nebude možné projet ani parkovat. „Obyvatelé Tyršovy ulice však budou moci po celou dobu trvání festivalu využívat provizorní kryté parkoviště pod jihlavským zimáčkem,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast dopravy Petr Laštovička. Dopravní omezení potrvá po celý festival, to znamená od šesti hodin ráno v pátek 21. června do pravého poledne v neděli 23. června.

Další dopravní omezení se budou týkat ulic, kterými projdou v pátek večer a v sobotu ráno dva havířské průvody. Procesí by nemělo trvat déle než hodinu. Obří loutka Anděla se bude sestavovat od 12 hodin na parkovišti v Bezručově ulici, kde bude čekat až do 21. hodiny. Do té doby se na parkoviště ani do Bezručovy ulice žádné auto nedostane. Místa vyhrazená pouze pro parkování prodejců budou u autobusového nádraží, a to vedle Policejní školy a v parku Vysoké školy polytechnické.

Další zákazy stání budou po celou dobu festivalu platit například u vjezdu do čistírny JAS z ulice Jana Masaryka, v Husově ulici naproti Střední zdravotnické škole a v Benešově ulici na straně naproti parku Gustava Mahlera. Provoz městské hromadné dopravy se obejde bez omezení.