„Regulační plán v tuto chvíli chybí. Projevuje se to tak, že když chce majitel objektu rekonstruovat, nemá přesná pravidla. Jednotlivé stavební akce individuálně posuzují památkáři. My bychom byli rádi, kdyby oprava domů v centru města měla jednotná pravidla. Plán pomůže vše sjednotit, díky němu budeme moct čerpat větší dotace od státu,“ vysvětlila primátorka Jihlavy Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

Primátorka také představila plány jihlavské radnice, které se týkají tolik diskutované revitalizace. Tato akce se bude dělat postupně na etapy. Začne výsadbou zeleně, a to zřejmě v příštím roce.

„Nyní, když máme jasnou představu, jak bude revitalizace vypadat, začínáme jednat s majitelem Prioru. Lípy kolem morového sloupu se budou kvůli svému špatnému stavu postupně kácet. Proto bude dobré, když na náměstí co nejdříve přibudou nové stromy a zelené ostrůvky,“ doplnila další informace jihlavská primátorka.

Město také řeší opravu domu U Mincovny, který se nepodařilo prodat, je nevyužitý a postupně chátrá. Po rekonstrukci se tam má přesunout odbor kultury, školství a tělovýchovy a odbor životního prostředí. „Ty se nyní nacházejí v budově magistrátu v Hluboké ulici, která také potřebuje rekonstrukci. Po ní by tam zázemí našel odbor majetku a správy realit, ten nyní sídlí v budově v Čajkovského ulici. Všechny úřady by tak byly na náměstí,“ dodala Koubová.

Rozsáhlá oprava se chystá také v domě číslo 21, kde je nyní čajovna. Domu se má vrátit původní vzhled měšťanského paláce. Čajovna zůstane, přibude zimní zahrada nebo výtah. Místo by se mělo stát kulturně historickým zázemím, kde by se lidé dozvěděli o dějinách a zajímavostech Jihlavy, zašli tam na koncert nebo na přednášku. Město chce na akci získat dotaci z norských fondů.