Současné vedení Jihlavy se zdráhá převzít od kraje všechny komunikace, což kritizovala opozice. „Tato dohoda už byla předjednána a kraj s ní počítal,“ řekl předkladatel návrhu, zastupitel Zdeněk Faltus (ANO). Připomněl, že hejtmanství silnice před předáním opraví a předá je v perfektním stavu. Jeho spolustraník Radek Popelka podotkl, že pokud město převezme komunikace, bude mít možnost například vybudovat parkoviště na Žižkově ulici. Bude ale muset silnice udržovat, mimo jiné i v zimě.

Náměstek primátorky pro oblast dopravy Petr Laštovička (ODS) však kontroval tím, že není podepsaný žádný dokument, který by převod vlastnictví silnice potvrzoval. „Jsou to slovní ujednání a těmi se města ani kraje neřídí, řídí se usneseními zastupitelstev. Zatím nebyl předložen ani návrh žádného smluvního vztahu, nyní o něm s krajem intenzivně jednáme,“ uvedl.

Propočty Odboru dopravy jihlavské radnice hovoří o tom, že i pokud budou silnice v perfektním stavu, bude do nich Jihlava během následujících třiceti let investovat půl miliardy korun a stejnou částku si vyžádají generální rekonstrukce nebo výstavby mostních konstrukcí.

Lidovecký zastupitel a náměstek primátorky Jaromír Kalina vyjádřil obavu, že se Brněnský most bude muset za třicet let zbourat a postavit nový, což vyjde na více než sto milionů korun. To ale opozice zpochybnila. „Ten most vydržel do loňské rekonstrukce šedesát let,“ prohlásil například Pavel Šlechtický (KSČM).

Zbytky račích těl na pařezu.
OBRAZEM: Kdo může za úhyn raků? Podle ochránců přírody norek

Opoziční Hnutí ANO kritizovalo, že jde vedení Jihlavy do sporu s hejtmanstvím. „K silnějšímu partnerovi by se město mělo chovat jinak. Nejsem si jistý, jestli toto je rozumný postoj,“ podotkl Faltus. Bývalý primátor Jihlavy a současný zastupitel z ČSSD Rudolf Chloupek pak varoval, že by mohl záměr výstavby obchvatu skončit pod stolem. „Pokud obchvat nebude vybudován, kraji se nic nestane, ale město bude trpět,“ dodal.

„Chceme jihovýchodní obchvat a chceme od kraje převzít určité části silnic. Jsme si vědomi, že nám některé náklady odpadnou a nechceme blokovat stavbu obchvatu,“ ujistila přítomné zastupitele primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava). „Nevidím nic špatného na tom, že se snažíme vyjednat dobré podmínky pro Jihlavu,“ doplnila.

V následujícím hlasování bylo pro sedmnáct zastupitelů, patnáct proti a pět se zdrželo hlasování, tři z nich přitom byli zastupitelů za koaliční ODS. Nicméně návrh na převzetí úseku silnice nebyl schválen.

Sklárny v Dobroníně v polovině února 2019.
Rozlučte se. Slavné sklárny v Dobroníně budou připomínat už jen komíny