Zastupitelé přitom v květnu i přes bouřlivou diskuzi schválili deset milionů korun na projekt, který se využití areálu věnuje. „V zastupitelstvu nepanuje shoda ohledně využití a provozovatele. Pokud bychom chtěli kreativní centrum, museli bychom žádost o dotaci podat do konce srpna,“ uvedl Ryška s tím, že se otázka využití odkládá na září, kdy bude hotová studie proveditelnosti. Tu chce primátorka Karolína Koubová představit ještě stávajícímu zastupitelstvu.

Ryška zdůraznil, že problém u Modety nebyly peníze. Kdyby se zastupitelé shodli, že chtějí kreativní centrum, které bude včetně dalších svých funkcí za čtyři sta milionů, mohli v úterý jednat o schválení žádosti o dotaci. Pak by byla možnost získat částku, která by pokryla většinu nákladů na vybudování. Shoda ale nepanuje ani napříč koalicí, o celém zastupitelstvu nemluvě.

Ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák.
Musíme se dohodnout, říká k budoucnosti areálu Modety ředitel zoo Jan Vašák

Koaliční zastupitel Marek Hovorka chtěl, aby budoucí zastupitelé věnovali Modetě pozornost, podle něj je to zajímavá lokalita pro návštěvníky zoo i obyvatele města. Opoziční Jiří Pokorný dodal, že chce, aby budoucí zastupitelé věděli, že existují i jiné varianty než kreativní centrum. Jedna z nich je využití Modety pro zoo.

Zastupitelé se věnovali také stavbě Horácké multifunkční arény. Opoziční Radek Popelka připomněl, že celý projekt vznikl v době, kdy vláda přislíbila financování na třetiny. Cena se však v průběhu let zvýšila, je o miliardu vyšší než původně uvažovaných devět set milionů. Popelka proto vyzval vedení města, aby požádalo stát o navýšení stávajícího příspěvku. Ryška si myslí, že se podaří získat peníze z dalších dotací a stát tak nakonec dá větší sumu než tři sta milionů z Národní sportovní agentury.

Další půjčka

Opozici také zajímalo, jaké budou roční náklady na provoz a jestli si aréna na sebe vydělá. Radní a manažer výstavby nové arény David Beke odpověděl, že náklady byly před dvěma lety spočítané na třicet až čtyřicet milionů. „Tuto částku přepočítáváme,“ sdělil Beke s tím, že výnosy budou každopádně vyšší. Hala by mohla ročně do regionu dostat miliardu až miliardu a půl korun.

Magistrát má aktuálně vedle tří milionů od státu příslib půl miliardy z hejtmanství. Schválený už je také úvěr na šest set milionů a město řeší otázku, zda by ho bylo možné navýšit. Dle vedoucího ekonomického odboru Jana Jaroše si může město vzít další půjčku ve výši dvě stě až tři sta milionů korun.

Modeta se nachází v těsném sousedství jihlavské zoologické zahrady.
Zvířata v Modetě: Bývalá továrna má na víc, myslí si jihlavská primátorka

Další peníze by mohly být od podnikatelů či firem. Zájem velkých společností o Jihlavu výrazně stoupl po oznámení, že tam budou zastavovat vysokorychlostní vlaky. „Soukromý sektor nic nedá zadarmo, jednání budou složitá a budeme muset něco nabídnout na oplátku,“ prohlásil Beke s tím, že se vzhledem k situaci mění portfolio firem, se kterými radnice jedná. Jsou to ale firmy s obratem v desítkách milionů korun.

Dále byla odsunutá revitalizace Masarykova náměstí, která má začít v roce 2026. Některé další stavební akce, například oprava ulic Hybrálecká a Červené Domky, byly kvůli prudkému nárůstu cen rozdělené na etapy. Troleje v Rantířovské ulici pak nebude řešit město, ale jihlavský dopravní podnik, který žádá o evropské dotace. Změny se zatím nedotkly například Centrálního dopravního terminálu, na ten má dát Jihlava v roce 2024 dvě stě sedmdesát milionů, dvakrát sto osmdesát milionů je pak ve výhledu na roky 2028 a 2029. Nově se do investičních akcí naopak dostala oprava Hájenky Černé lesy, s tou se počítá v roce 2024.