Horácká multifunkční aréna za více než miliardu. Centrální dopravní terminál za 590 milionů. Revitalizace Masarykova náměstí za 300 milionů. To jsou největší investice, které v dalších letech chystá krajské město Vysočiny. Radnice stojí před nelehkým úkolem pracovat na nich, ale nezapomínat ani na další projekty. „Hledali jsme varianty, co je zásadní, a co lze odsunout,“ řekla primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

Jedna z investic nově zařazaných do letošního rozpočtu se týká revitalizace náměstí před Dělnickým domem. Opoziční zastupitel a bývalý náměstek Jaromír Kalina (KDU-ČSL) se obává, že radnice za dva miliony jen pořídí projekt, který skončí v šuplíku. „Chci vás uklidnit, že přemýšlíme velmi často a když jsme sestavovali rozpočet, seděli jsem nad ním mnoho dní,“ vzkázal opozici náměstek primátorky Vít Zeman (Žijeme Jihlavou – TOP 09) s tím, že vedení města plánuje na tři, čtyři roky dopředu.

Podle Zemana, který má v gesci územní plánování, projde místem denně tisíc dětí cestou do školy a ze školy. „Buď budeme investiční akce dělat chaoticky a pak nebudeme vědět, co dřív. Nebo toto území uděláme studií a pak budeme vědět, že investice mají hlavu a patu,“ přiblížil náměstek.

Před zbytečným utrácením varoval i bývalý primátor Rudolf Chloupek (ČSSD). „Není špatné mít připravené projekty, ty ale poměrně rychle morálně zastarávají,“ řekl s tím, že dělat projekt na revitalizaci Masarykova náměstí, ke které dojde za deset let, jsou předčasně vynaložené peníze. Zeman upřesnil, že revitalizace má osm etap, které lze dělat postupně. „Osmnáctého března bude veřejné projednání náměstí,“ pozvala všechny primátorka na blížící se akci, kde zazní odpovědi na řadu otázek.

Oproti původním předpokladům letos radnice neopraví ulici Romana Havelky. Na tu bylo alokováno přes sedm milionů, ale výdaje budou zhruba o deset milionů vyšší. Proto se práce odkládají. Pět milionů místo toho půjde na opravy mostu v Křižíkově ulici a lávky na dopravní hřiště, část se využije na opravu asfaltu na Březinkách.

Na adresu Brněnská 29 se měla přesunout scio škola, z toho ale sešlo a tak radnice přesunula většinu z nachystaných dvaceti milionů na projektové dokumentace pro Centrální dopravní terminál. Tři sta tisíc podle koalice stačí na udržování budovy v provozuschopném stavu, zatímco bude hledat nové využití. „Chtěl bych, aby to byl multifunkční dům pro scházení komunit,“ řekl radní pro sociální oblast Daniel Škarka (Fórum Jihlava). „Jsme na začátku v hledání zájmu uživatelů, ale ne ve stavebních úpravách,“ dodal. Chloupek byl ale co se týká zájmu spolků skeptický.

Seznam, kde se zvýší výdaje, čítá několik desítek položek. Je tam mimo jiné výkup pozemků pro rozšíření skládky v Henčově nebo rekonstrukce v ulici Jiřího z Poděbrad. Například na osm set tisíc vyjde strategie rozvoje ZOO Jihlava. „Řekneme si, jak by zoo měla vypadat za patnáct let a jednotlivé kroky k tomu budou směřovat,“ vysvětlila primátorka.

Hlava města zároveň ujistila opoziční zastupitele, že budou k tvorbě rámce na dalších patnáct let přizváni. „Začínáme pracovat na rozpočtu na příští rok. Až to budeme mít hotové, budeme dělat rámec. Věcí, které jsou rozpracované, je velká řada,“ uvědomuje si.