Řidiči i cestující v městské hromadné dopravě v Jihlavě se musí připravit na další dopravní komplikace. Do měsíce mají totiž začít opravy Pražského mostu u Kauflandu a také železničního mostu u Kronospanu. Tyto uzavírky výrazným způsobem upraví také jízdu městskou hromadnou dopravou.

Trasu linky 12 však už začátkem dubna ovlivnila oprava dálničního nadjezdu mezi Pávovem a Červeným Křížem, kde je proto silnice zavřená. Do jihlavské části Pávov zajíždí výluková linka X. „Na přestup si zvykáme. Teď, když je hezky, tak mi to nevadí, horší to bylo v pondělí, to bylo hnusně," usmála se ve čtvrtek odpoledne na zastávce Pávovská-přestupní cestující Marie z Pávova, která jezdí z centra do Pávova každý den.

Horší prý to má ale dcera, která bydlí v Antonínově Dole a jezdí za ní i s malými dětmi do Pávova. „Musí z Antonínova Dolu linkou číslo 12 na Pávovskou-přestupní, kde přesedá na X, a jede k nám. A to víte, s malými dětmi to není žádný med," podotkla Marie s tím, že za normálních okolností by totiž dcera pouze nasedla na linku 12 v Antonínově Dole a za pár minut by vysedala v Pávově.

Sotva si však cestující zvykli na novou výlukovou linku X, čekají je za měsíc změny další. Ty budou souviset s opravou železničního mostu u Kronospanu, který opět změní trasy některých linek. „Opravy mostu mají začít 20. května, takže už připravujeme změny v linkách 12, 36 a X. Protože nebudeme moci najíždět na železniční most, budou linky, které jezdí po Pávovské ulici, sjíždět už na přivaděč u Lesnova a po nově vybudovaném sjezdu Pávov by najížděly zpět na původní trasu, kde by cestující mohli přestoupit na linku X," popsal změny technický náměstek jihlavského dopravního podniku Jaroslav Šetek.

Linka X tak zřejmě bude fungovat v prodloužené variantě a bude přepravovat cestující mezi Novým Pávovem, Pávovskou-přestupní a Kronospanem. Konkrétní změny v současné době dopravní podnik řeší a cestující se je mají zavčas dozvědět.

Květnový termín uzavírky železničního mostu na Pávovské ulici potvrdil i Ján Tinka, vedoucí dopravního odboru jihlavského magistrátu. „Firmě, která bude most opravovat, začne platit stavební povolení 20. května. Jestli v termínu stavět začne, ještě nevíme. Most bude neprůjezdný a bude vedena objízdná trasa. Oprava i uzavírka potrvají asi čtyři měsíce," potvrdil Deníku Tinka.

Povolení na opravu Pražského mostu u Kauflandu začne platit už od příští středy 23. dubna. Tato uzavírka bude platit pro osobní dopravu, městská hromadná doprava se přes most dostane. „Naštěstí budeme moci přes tento most jezdit. Kdyby ne, byla by to pro nás konečná," sdělil s nadsázkou Šetek.

Tinka doplnil, že kromě MHD se přes most dostanou ještě vozy záchranného integrovaného systému. Nicméně připustil, že tři uzavírky na významných místech budou těžkou zkouškou. „Jde o akci kraje, objížďka povede po Jiráskově ulici," dodal vedoucí dopravního odboru. Tato uzavírka by měla trvat podle dostupných informací celý rok.

Opravy mostů jsou nevyhnutelné a některé už mohly být hotové. Čekalo se však na novou mimoúrovňovou křižovatku na Pávově, která byla otevřena loni na podzim. Ta totiž pomůže při objížďkách.