Ve čtvrtek 6. června se k Milíčovu, Hojkovu, Cejli, Rohozné, Novému Rychnovu a Dolní Cerekvi, kde požadují ochranu národních zdrojů pitné vody a postupně schvalují blokádu výstavby, připojí celý Mikroregion Třešťsko. Dvacet členských obcí o tom bude rozhodovat na valné hromadě. Tím samým tématem se budou zabývat ve čtvrtek 20. června i na schůzi Mikroregionu Pelhřimovsko. Lokalita pro úložiště se stále hledá. Nyní probíhají průzkumy na devíti vytipovaných místech. Po jejich vyhodnocení dojde ke zúžení počtu lokalit, které nejvíce vyhovují. To bude v příštím roce.

„K našemu mikroregionu patří Nový Rychnov a Rohozná, stojíme za nimi i ostatními čtyřmi obcemi, všechny mají naší podporu. Myslím si, že v jednotě je síla. Ono se mluví o šestici obcí, kterých se to týká nejvíce. Ale lidé z Třeště ani z Jihlavy si mnohdy neuvědomují, cože by to mohli mít za kopcem, co to bude stát pár kilometrů od jejich domovů. Domnívám se, že blokáda stavby úložiště hlasováním na valné hromadě projde,“ sdělila předsedkyně mikroregionu a místostarostka Třeště Eva Požárová.

Jedná se tak o další krok proti výstavbě úložiště. Zastupitelé zmíněných obcí už postupně schvalují blokádu pozemků, minulý týden to řešili v Rohozné, Milíčově, Hojkově a Novém Rychnově, rozhodování čeká ještě Cejli a Dolní Cerekev. „My máme zasedání zastupitelstva v plánu 20. června, budeme se tedy úložištěm zabývat ve stejný den jako Mikroregion Pelhřimovsko,“ uvedl starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák.

Odvetné utkání baráže o účast v první fotbalové lize mezi FC Vysočina Jihlava a MFK Karviná.
Záložník Vysočiny Lukáš Zoubele: Měli jsme si to uhrát sami

Téma úložiště je v posledních dnech velmi aktuální a objevilo se i na sobotní akci, která se konala na ekostatku Bezděkovský mlýn v Rohozné. „Ekostatek byl oceněn jako nejlepší ekofarma roku. Předání ceny proběhlo v sobotu na Dni otevřených faremních vrat. Na návštěvu dorazily i lesní bytosti z nedalekých hvozdů. Zástupci pohádkové říše spolu s místními sedláky přednesli své obavy z jaderného úložiště. Jedním z témat bylo i ohrožení zdrojů pitné vody. Z oblasti vrchů Křemešníku a Čeřínku jsou mimo jiné napájeny vodní nádrže na pitnou vodu Švihov a Hubenov. Následně byl vyvěšen banner, který se brzy objeví na více místech regionu,“ informoval Luboš Kliment, který obce v boji pro úložišti zastupuje.

Lesní bytosti se připojily k čertům, kteří byli přítomni na květnové návštěvě ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů Jana Prachaře s představiteli Dolní Cerekve. „Po kritice, která se na SÚRAO v poslední době snesla, chceme ke všemu přistoupit zodpovědně a transparentně. Chceme se s lidmi setkávat, o všem je informovat a zapojit je do rozhodování o věcech, které se jich bezprostředně týkají. K výběru těch nejvíce vyhovujících lokalit dojde zodpovědně a transparentně během příštího roku, pak přijde na řadu další etapa,“ slíbil také v Dolní Cerekvi Jan Prachař.