Zaznělo to u příležitosti víkendové akce Dobrovolníci zaútočí na Jihlavu, při níž v sobotu pracovalo bezplatně na zvelebení některých veřejných prostor a zákoutí krajského města na 150 dobrovolníků z Česka, Slovenska a Spojených států.

Dobrovolnické centrum Oblastní charity Jihlava potřebuje v současnosti posily hlavně pro nízkoprahové K-centrum. To pomáhá lidem, kteří mají problémy se závislostí na drogách. "V této sféře nám jako dobrovolníci pomáhali studenti, kteří na jaře studium ukončili a odešli z Jihlavy. Přitom v této oblasti je jedním z požadavků, aby dobrovolníkovi bylo alespoň 21 let, takže hledáme v řadách vysokoškoláků nebo studentů vyšších odborných škol," poukázal na důležitou okolnost koordinátor charitního dobrovolnického centra Roman Mezlík.

Ve zmíněném dobrovolnickém centru nyní působí 74 dobrovolníků. Ti ve svém volném čase a bez nároku na mzdu pomáhají v tradičních oblastech, jakými jsou péče o nemocné, seniory nebo postižené děti. Další skupina dobrovolníků nachází uplatnění při práci s problémovými dětmi a mládeží v nízkoprahových klubech, jakými jsou jihlavský Vrakbar nebo telčská Zastávka.

Sobotní dobrovolnické pomáhání Jihlavě, které společně s oblastní charitou a magistrátem pořádala Nadace Wallace Toronta a které podpořil i honorární konzul pro Českou republiku ze Salt Lake City v Utahu Jonathon T. Tichy, bylo tak mimo jiné příležitostí upozornit na problematiku dobrovolnické práce. "Každopádně je to jako propagace dobrovolnictví výborný počin," pochvaloval si koordinátor Roman Mezlík, který současně doplnil, že právě letošek je připomínán jako mezinárodní rok dobrovolnictví.

A na jednoznačně pozitivní přínos během sobotního natírání laviček a odpadkových košů v lesoparku Heulos či úklidu sídlištního školního hřiště a okolí školy Březinova poukazovali i samotní dobrovolníci. "Je to super, když se něco takového podaří domluvit a zorganizovat," říkal Ondřej Šnajdar, který přijel do Jihlavy z Uherského Hradiště. "A je dobře, že se najdou lidé, někdy i celé rodiny, kteří dokáží ve svém volnu pro druhé udělat něco zadarmo," dodával. "Právě pro děti má takováto práce smysl i v tom, že se naučí pomáhat druhým," doplnil Vlastík Holík, který přijel na akci Nadace Wallace Toronta z Olomouce.

Pomoc ocenil i jihlavský primátor Jaroslav Vymazal. "Takováto dobrovolnická pomoc je úžasná věc. Navíc je opakem vandalismu, s nímž se bohužel setkáváme daleko častěji," připomenul.