Asi nejznámější rolí třebíčského rodáka Oldřicha Navrátila je ta ze seriálu Bylo nás pět, v němž ztvárnil přísného, ale zároveň starostlivého a spravedlivého tatínka Péti Bajzy.

Zdroj: Youtube

Role hokynáře mu byla velmi blízká, stejně jako cukráře Svobody, kterého hrál Oldřich Vízner. „Bylo to jedno z nejhezčích natáčení, které jsem zažil. Můj děda měl v Třebíči cukrárnu v Hasskově ulici a já jsem v tom prostředí vlastně vyrostl,“ zavzpomínal o několik let později Navrátil.

Ondřej Vetchý v sérii Docent.
VIDEO: Já su z Třebíče. Vetchý a Navrátil se v seriálu Docent baví i o Okříškách

Dědeček Oldřicha Navrátila vlastnil cukrárnu mnoho let, po komunistickém puči o ni však přišel. Ve znárodněném podniku ale i nadále zůstal jako vedoucí a na dobroty tam chodil nejen malý Navrátil, ale i jeho kamarádka Ivana Řídká.

„Já se s Oldou, když byl malý, ještě neznala. Ale kolikrát jsme si pak coby dospělí říkali, že jsme se asi potkávali ve škole, která bývala právě v Hasskově ulici, nebo v té cukrárně. Vzpomínali jsme na to, jak jeho dědeček prodával turecký med. Hned za dveřmi tam bývala velká homole a z ní ten med Oldův dědeček usekával,“ připomněla Řídká vzpomínku, kterou si v srdci zřejmě nese značná část obyvatel Třebíče.

Oldřich Navrátil studoval na třebíčském gymnáziu, na které dodnes velmi rád vzpomíná. Právě v gymnaziálním souboru začínal s divadlem. „Bylo to pod vedením pana učitele Ladislava Nováka. Zároveň to byl světoznámý malíř, o kterém mi Meda Mládková říkala, že v Třebíči ani nevíme, jak významného umělce u nás máme,“ podotkl herec před dvěma lety v rozhovoru pro Třebíčský deník.

Herec Oldřich Navrátil převzal čestné občanství svého rodného města Třebíč.
Vše, co je ve mně, mám z Třebíče. Říká čestný občan města, herec Navrátil

Jako student byl pilný, o čemž svědčí i velmi pěkné známky u maturity.

„Průšvihář jsem nebyl, byl jsem ctižádostivý a velmi společenský. Můj otec mě motivoval k maturitě slibem, že když budu mít vyznamenání, dá mi tisíc korun, to byly tenkrát veliké peníze. No a já tu tisícovku dostal,“ prozradil současným gymnazistům při oslavách 150. výročí jejich ústavu před dvěma lety.

Oldřich Navrátil (nar. 21. října 1952 v Třebíči)

Po absolvování Gymnázia Třebíč se rozhodl pokračovat dál na brněnské JAMU, v Brně poté hrál dva roky v Divadle na provázku.

Poté se přestěhoval do Prahy, kde prošel například divadly Dílna 24, Ta Fantastika, Čechovo prozatímně osvobozené divadlo, Divadlem Minor a Studiem Ypsilon.

Z filmů, které ztvárnil, je známý hlavně coby Emil Nádeníček z „básnických“ komedií. Na svém kontě má ale na osmdesát filmových a televizních rolí. Ve své nejoblíbenější roli Vendelína Bajzy ze seriálu Bylo nás pět si zahrál s dalším třebíčským hercem, Jiřím Pechou.

Ve filmu Doktor od Jezera hrochů si zahrál otce Čeňka Dobeška, kterou ztvárnil třebíčský rodák Jaroslav Šmíd.

V roce 2018 uvažoval nad tím, že kandidoval do Senátu za TOP09. Nakonec svou kandidaturu ale stáhl.

Navrátil už v Třebíči nebydlí, přesto ho zde lze poměrně často potkat. Důvodem je chalupa, kterou má na nedaleké Oblazni mezi Přibyslavicemi a Číchovem.

Zdroj: Milan Krčmář

Tam tráví prakticky každou volnou chvíli. „Když v Číchově ještě stávala stará hospoda, často do ní chodil. Ale nesedával tam nijak zbůhdarma – učil se v ní texty svých rolí. V té hospodě přitom býval velký hluk. Jednou jsem se ho zeptal, zda mu ten hlomoz nevadí. Říkal, že ne. Prý to nevnímá,“ přinesl další vzpomínku otec autora tohoto článku.

V roce 2022 se Oldřich Navrátil stal čestným občanem Třebíče. O tom, že na své rodné město dodnes nedá dopustit, svědčila jeho děkovná řeč. „Před lety běžel v televizi seriál o Scotland Yardu. A ten začínal slovy: Londýn, jedna ze světových metropolí. A já vždycky říkám: Třebíč, jedna ze světových metropolí,“ rozesmál Navrátil diváky v divadle Pasáž, kde ocenění přebíral.

Osobní vzpomínka

Oldřich Navrátil nemá příliš rád publicitu, ale když se rozpovídá, stojí to opravdu za to. Jednou jsem se ho zeptal na jeho zahradničení. U své chalupy má totiž i zahradu – což poměrně dobře koresponduje s jeho moderováním Receptáře či s rolemi v různých reklamách na zahradnické náčiní.

Tehdy prohlásil, že mezi hlavní plodiny, které na zahrádce pěstuje, patří česnek. „Za prvé proto, že ho mám rád. Opravdu ho miluju. A za druhé ten česnek, který si vypěstujete sám, má úplně jinou sílu než ten čínský, který někdy kupuji v obchodě. V podstatě se to ani nedá srovnat. Když sním stroužek svého a paličku čínského, je to obrovský rozdíl. Řekl bych, že stroužek mého česneku určitě vydá za celou paličku čínského,“ vysvětlil mi tehdy.

Na tato jeho slova si vzpomenu kdykoli, když ho vidím – vždy plného života, elánu a vtipu. A říkám si, že na česneku coby životabudiči určitě něco bude. Oldřich Navrátil, třebíčský rodák a patriot, je toho důkazem.

Pro Navrátila je Třebíč prakticky vším. „Vyrostl jsem tady. Všechno, co je ve mně, mám z Třebíče a rád se sem vracím. A tady kousek na hřbitově mám pěknou hrobku. A tam já jednou skončím,“ pronesl tehdy se šibalským úsměvem herec.

Třebíčský herec Jiří Vyorálek se skupinu Dr.VyKaPe
Vyorálek, Navrátil a Matonoha přivedli Třebíč do varu. Hrálo se pro Ukrajinu

Lze jen doufat, že než se tak stane, objeví se ještě v mnoha dalších rolích, kterými bude těšit srdce diváků. A třeba se mu zase někdy podaří propašovat do některé ze svých rolí repliku o Třebíči. Naposledy se mu to povedlo v seriálu Docent, kde vyšetřovateli Ondřeji Vetchému, který taktéž pochází z Vysočiny a s nímž si Navrátil zahrál třeba právě i v Bylo nás pět či „básnících“, hrdě hlásil: „Já su z Třebíče!“