Včera přijel na jihlavské hlavní vlakové nádraží vlak. Na tom by nebylo pranic divného, jenže tenhle vlak je Legiovlak, tedy muzeum legionářů na kolejích. Tvoří ho repliky vagonů, ve kterých se čeští bojovníci za svobodu přesouvali přes Rusko po Transsibiřské magistrále, hlavní dopravní tepně ruských železničních tratí.

Vagony slouží jako muzejní expozice. Příchozí se v nich dozví, jak legionáři žili, jak a kde bojovali, ale i to, jak se bavili a vzdělávali. Kromě toho sem mohou zavítat i ti, kteří se chtějí dozvědět více o svých legionářských předcích, stejně jako Jiří Fiala z Humpolce. „Můj prastrýček František Semrád byl kdysi u legionářů. Viděl jsem ho jen jednou, protože žil v Americe, kde se seznámil se svou ženou, když se vracel přes USA z Ruska," vysvětlil Fiala.

Legionáře mohou zájemci nalézt i na internetové adrese www.legie100.com. Pokud budou vědět nějaké další informace o bojovnících za svobodu, mohou jimi přispět, a na web je zaslat.

„Jsme přesvědčeni, že i sto let staré myšlenky a idee legionářů mohou přinést mnoho i současným generacím," uvedl místopředseda Československé obce legionářské Jindřich Sitta a zmínil, že hlavními hodnotami legionářů jsou svoboda, suverenita, bratrství, spravedlnost a odvaha prosadit svůj cíl. „Chceme oživit historii, která byla za minulého režimu potlačovaná, a to i v rodinách, a upozornit na ty, kteří prosazovali prospěch společnosti nad prospěchem osobním," dodal Sitta.

Legiovlak bude stát na jihlavském nádraží do 18. října a může ho zdarma navštívit kdokoliv. Dneska k němu navíc přibude i parní lokomotiva. Návštěvníci mohou navštívit zdravotní vagon, štábní, poštovní, kovářský i takzvanou těplušku, ve které legionáři přespávali. Uvnitř vagonů je řada originálních součástí výstroje a výzbroje i předměty legionářské každodennosti. „Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárny na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu," vysvětlil jeden z organizátorů projektu Jiří Charfreitag.

Příchozím je ve vagonech k dispozici posádka v dobových kostýmech legionáře, která návštěvníkům ráda poskytne bližší informace. Expozice jsou otevřeny od 8 do 18 hodin ve všední dny a o víkendu od 9 do 19 hodin. Od 13 hodin a každou další hodinu se příchozí mohou těšit i na komentované prohlídky s průvodcem.

Výstava má připomenout sté výročí boje československých legií za samostatný stát. Legiovlak se chystá projet celou republikou. Další stanice, do které zamíří, bude v Brně.

Ivana Holzbauerová