„Služba senior taxi by v Telči měla začít fungovat od března. Bude pro všechny občany s trvalým pobytem na území Telče starší 65 let a také pro držitele platného průkazu ZTP,“ uvedl místostarosta Telče Pavel Komín.

Za nástup do taxíku senioři zaplatí dvacet korun. Cesta na polikliniku a zpět domů je tak vyjde na čtyřicet korun. „Stejná cena bude platit i pro jejich doprovod, vyjma průvodců invalidů. Provozní doba bude pouze v pracovní dny prozatím v čase od půl sedmé až do tří hodin odpoledne. Do budoucna chceme provozní dobu v některé dny prodloužit podle ordinačních hodin lékařů,“ dodal Pavel Komín.

Telčská radnice tuto službu zřizuje právě kvůli cestě penzistů k lékařům. Taxík důchodce doveze ale i na kulturní akce na území Telče či k vyřízení úředních záležitostí. „Příští rok bychom rádi tuto službu rozšířili i do okolních obcí vzdálených až dvanáct kilometrů od Telče. Pokud ale budou starostové souhlasit, a podílet se finančně na provozu,“ podotkl místostarosta.

Z okolních obcí totiž do Telče během dne moc autobusů nejezdí. „Senioři za mnou občas chodí, zda nemám cestu do Telče a nevzal bych je na poštu či k lékaři. Myslím, že občané Staré Říše by tuto službu uvítali,“ vyjádřil se k možné spolupráci starosta Staré Říše Zdeněk Svoboda.

I v nedalekých Hostěticích se senioři musí spoléhat především na svou rodinu. Do Telče jim denně jezdí pouze tři autobusy. „Senior taxi je dobrý nápad. K lékaři do Telče mě zatím vozí syn, ale v případě krajní nouze, kdyby nebyla možnost pomoci od rodiny, bych taxík využila,“ řekla seniorka z Hostětic.

Vedení Telče teď čeká, zda se někdo přihlásí do veřejné výzvy. Potřebné finance na prvních deset měsíců provozu už telčští zastupitelé schválili na svém zasedání.