I když byl tento den po sametové revoluci z mnoha domácností vytěsněn, své místo si v posledních letech ve společnosti opět nachází.

„Od manžela pravidelně dostávám 8. března kytičku. Je to milé a nevidím důvod, proč bych měla tento svátek zatracovat jen proto, že se slavil i za minulého režimu,“ podotkla Lenka Nováková z Jihlavy.

Jako dárek vedou stále květiny

Svátek žen má v hlavách zakotvený především starší generace. Mladí dávají přednost spíše 14. únoru, kdy je Valentýn. „Starší lidé MDŽ hodně dodržují, pro mladší lidi je vcelku nezajímavý,“ podotkla prodavačka z Květinky Orchidea Gabriela Mezerová.

„Na 8. březen pánové stále kupují nejraději klasiku – karafiáty. Poslední dobou už i růže, ale karafiáty stále vedou. Někteří lidé kupují karafiáty i jako legraci,“ dodala Mezerová.

V mnoha zemích je MDŽ uznávaný i jako státní svátek. Roku 1975 Mezinárodní den žen oficiálně uznala Organizace spojených národů. Poté ho přijaly další vlády.

„Myslím si, že je to málo donést ženě květinu jen jednou do roka. Každý muž by měl své partnerce kytičku občas v průběhu roku přinést,“ míní Pavel Kalabus, předseda jihlavské KSČM.

KSČM pořádalo v neděli oslavy MDŽ hned na třech místech. V Jihlavě v sídle okresního výboru, v Telči v hotelu Antoň a v Třešti U Kapra.

Jihlavský Svaz důchodců má v pořádání oslav Mezinárodního dne žen dlouholetou tradici a mezi seniory jsou velmi populární. Už dlouho dopředu se zamlouvají místa.

„Oslavy proběhnou v pondělí od 16 hodin v Krystalu. Pro příchozí bude hrát živá hudba a pro ženy jsou přichystány malé dárečky,“ prozradila předsedkyně jihlavského svazu Pavla Radová.

Školky se připravují až na Den matek

„MDŽ podle mě stále smysl má. Nic proti němu nemám. Ať si každý vybere, jaký svátek se mu líbí a jaký bude slavit,“ dodala Pavla Radová.
Ve školkách si program pro maminky děti ve většině případů schovávají až na Den matek.

„MDŽ neslavíme. Děti si připravují besídky pro své maminky až na jejich květnový svátek,“ řekla ředitelka MŠ Polná Marcela Klímová.