Na Jihlavsku se k němu již tradičně připojuje jihlavská pobočka Psychocentra manželské a rodinné poradny Kraje Vysočina. Zaměstnanci psychocentra si na tento týden připravili dny otevřených dveří i odborný seminář.

„Letošní ročník Národního týdne manželství lze chápat jako příležitost k tomu, abychom zvážili, jaké jsou detaily, jež se odrážejí v našich vztazích. A které z těchto detailů naše drahé polovičky vnímají libě, nebo naopak nelibě. Mnohými maličkostmi, třeba úsměvem, pochvalou a včasným příchodem, se dá překvapivě napravit spousta věcí," uvedla ředitelka jihlavského psychocentra Olga Hinková s tím, že Národní týden manželství je i příležitostí pro připomenutí maličkostí, které druhému udělají radost.

V pondělí se v jihlavském sídle psychocentra v ulici Pod Příkopem koná den otevřených dveří pro veřejnost. Veřejnost i zájemci o náhradní rodinnou péči mohou pracoviště navštívit mezi osmou a patnáctou hodinou a bez předchozího objednání řešit svůj problém s psychologem.

„V úterý přijde na řadu den otevřených dveří pro školy. Opět se uskuteční mezi osmou a patnáctou hodinou," doplnila k tomu další informace Hinková. Ve středu je v plánu odborný seminář na téma Malé kroky k velkým vztahům aneb Jak může pomoci arteterapie.

Jihlavské psychocentrum se do Národního týdne manželství zapojilo již poněkolikáté.

„První ročník této akce měl za cíl upozornit na to, že manželství má stále stejnou hodnotu jako dříve. Chtěl ukázat na to, že žít v manželství není jen samozřejmostí, ale je potřeba vynaložit i určité úsilí v dobrém smyslu slova. Nyní už máme osmý ročník akce, jejíž smysl zůstává stále stejný, ale zapojuje se do ní stále více institucí a lidí," informovala Hinková.

Jihlavské psychocentrum nabízí své služby bezplatně, lidé mohou své problémy konzultovat anonymně. „V manželské neboli párové terapii nejčastěji řešíme komunikační problémy, tedy to, že spolu partneři neumí mluvit nebo se hádají. Často s klienty rozebíráme i mimomanželské vztahy. Součástí naší práce je i takzvaná rozvodová terapie, v níž řešíme vyrovnání se s touto situací z rozličných úhlů pohledu. Dalším častým okruhem problémů jsou rodinné vztahy v celé mezigenerační šíři a výchova dětí," zmínila ředitelka.

K Národnímu týdnu manželství se tentokrát připojili také v Brtnici. V tamní knihovně se ve čtvrtek od 18 hodin uskuteční přednáška Čtyři typy rodin neboli Jak nás ovlivňuje naše původní rodina. Přednášející Aleš Zástěra studoval hudbu, teologii a absolvoval několikaleté kurzy manželského poradenství i psychologie. Od roku 1989 se věnuje intenzívní přednáškové činnosti v kulturních střediscích i v církevním prostředí.

ZUZANA MUSILOVÁ