Několik stovek lidí zamířilo v poslední den roku k zámečku Aleje poblíž Stonařova. Nultý ročník výšlapu, který zorganizovali Stonařovští na popud některých obyvatel, si nenechal ujít ani pamětník Vladislav Bureš z Třebíče. S areálem s loveckým zámečkem byl úzce spjat více než dvacet let, k Alejím ho pojí celá řada vzpomínek a v zámečku měla svatbu jeho dcera. Místní Vladislava Bureše znají jako fořta z Alejí.

„Prožil jsem tu kus života, mám tu celou řadu známých. Pracoval jsem tu jako polesný, pak jsem areál hlídal a udržoval. Ještě si pamatuji, jak v hájenkách okolo zámečku bydleli bývalí zaměstnanci knížete Collalta. Byli naprosto soběstační, měli tu dokonce agregát na výrobu elektřiny. Dodnes sem jezdím, máme tu totiž pronajatou honitbu," řekl Bureš a doplnil jednu perličku.

Zámeček nakonec zůstal opuštěný

„V 90. letech byly s areálem Alejí velké plány. V zámečku se otevřela restaurace, pronajímal se pro slavnostní příležitosti. Vzniklo tu provizorní rekreační středisko s chatami, pak měl být postaven velký hotel. Ze všeho ale sešlo a zámeček byl sice opraven, ale po nějaké době zůstal více méně opuštěný," popsal ve zkratce Bureš." Dnes je zámeček v majetku Českého fondu výtvarných umění a je využíván jen k příležitostným akcím.

S nápadem uspořádat výšlap k Alejím přišli Stonařovští. „Zájem byl obrovský, přišlo tak šest set lidí z okolních i vzdálenějších obcí. Mile nás to překvapilo, takovou účast jsme nečekali.Velký zájem byl i o zámeček, který byl výjimečně zpřístupněn. Lidé už nám hlásili, že příště přijdou zase. A tak už nyní přemýšlíme, jak vylepšit organizaci dalšího ročníku," uvedl místostarosta Stonařova Ivan Šulc s tím, že lidi neodradilo ani počasí. „Právě naopak. Nenadálá sněhová nadílka potěšila hlavně děti, které se mohly vyřádit třeba při stavění sněhuláků. Konečně na Vysočinu dorazila pořádná zima," doplnil místostarosta.

Jeho slova potvrzuje i to, že první hodinu po otevření zámečku musel zájemce o prohlídku pouštět po skupinkách. „Někteří z nich vzpomínali na to, jak tu měli před desítkami let svatbu. Vybavovali si, v jakém stavu byl zámeček tehdy a v jakém je nyní," zmínil Šulc.

Proměnlivé úterní počasí neodradilo ani účastníky šestnáctého ročníku výstupu na Javořici. Podle organizátora Vladimíra Mazala z Klubu českých turistů Telč na nejvyšší kopec vysočiny opět vyšlapalo okolo pěti tisíc lidí. „Účast je podlé mého odhadu stejná jako v roce 2012, tedy okolo pěti tisíc lidí. Lidem nevadilo ani nevlídné počasí a kluzké cesty a silnice. Na Javořici dokonce přijelo přes sto cyklistů a byl tu jeden kůň. Akci si nenechal ujít ani její duchovní otec Antonín Fučík, který šel ze Studené," sdělil Mazal.

ZUZANA MUSILOVÁ