I ten, kdo o kaktusech nic neví, se může přímo na místě dozvědět, kterému z nich se říká tchynina sedačka nebo který obsahuje návykové látky.

Už třicet let se pěstování kaktusů věnuje Václav Navrátil z jihlavského Klubu pěstitelů kaktusů a sukulentů. Kolik jich doma ve skleníku má, přesně neví, rozhodně jich ovšem bude více než dva tisíce. Není proto divu, že mu jeho koníček zabírá veškerý volný čas. A pak že jsou kaktusy nenáročné na pěstování. „Problém je v tom, pokud člověk neví, co daný kaktus vyžaduje. Pak ho třeba zalijete jinak, než máte, a on nevydrží," přiblížil nejčastější problém neznalých pěstitelů kaktusů Václav Navrátil. Každý, kdo se chce tomuto druhu rostlin věnovat, by si měl přečíst knížku nebo články o tom, jak se o ně starat.

Všechny druhy kaktusů totiž pocházejí z amerických kontinentů a přilehlých ostrovů, kde mají specifické podmínky pro život. „Když uvidíte někde v Chorvatsku nebo i u nás v přírodě kaktus, tak je sem zavlečený právě z Ameriky," vysvětlil pěstitel.

Za distribuci hrozí pokuty

Přivézt si kaktus přímo z mexických prérií ovšem není vůbec jednoduché. „Představa, že si někde v přírodě vydloubnu kaktus ze země a v kapse ho převezu domů, je mylná. Dovážet si tyto rostliny je totiž zakázané a hrozí za to stotisícové pokuty," varuje Navrátil před nápadem si kaktusy dovézt například z dovolené v Mexiku.

Pro tyto účely existují speciální distribuční firmy, které do celého světa vozí semena jednotlivých druhů kaktusů. Podle Navrátila se každoročně objevují stále nové druhy.

V našich podmínkách je ovšem obtížné vypěstovat kaktusy do takové podoby, jako je známe například z indiánských kovbojek. „V některých starých filmech se objevují takové ty pětimetrové kaktusy, které vypadají jako sloupy s přírůstky. Do této podoby u nás kaktusy nikdy nedorostou," doplnil zajímavost zapálený pěstitel.

U nás se nejčastěji ke kaktusům mohou lidé dostat v obchodech, kde se prodávají už konkrétní druhy, které jsou zakořeněné, a nebo jako semínka. Pro znalce existují také odborné burzy, kde si seženou konkrétní druhy do své rozsáhlé sbírky.

Pěstování kaktusů je běh na dlouhou trať, některé z nich dosahují požadované podoby i desítky let. I z toho důvodu pěstitele kaktusů před časem rozzlobilo vládní nařízení ohledně kaktusů zvaného peyotl. Ten totiž obsahuje halucinogen meskalin, který má podobné účinky jako například LSD. Před třemi lety proto existovala vyhláška, která povolovala maximálně pět kaktusů na osobu. „Bylo to naprosto zbytečné, protože v našich podmínkách obsahuje tento kaktus pouze mizivé stopy návykových látek. Navíc vypěstovat ji do podoby, kdy by ji chtěl zpeněžit, trvá několik let, takže by se to případným dealerům vůbec nevyplácelo," dodal Navrátil.

Mezi indiány v Mexiku je peyotl používán při slavnostech, které trvají několik dní, a používá se jako prostředek pro spojení s božstvem.