Na místo při komplikacích vyjíždějí jako první profesionální hasiči. Podle situace pak mohou pomáhat i dobrovolní hasiči. „V současné době máme předurčených jedenáct jednotek sborů dobrovolných hasičů k poskytnutí humanitární pomoci při hromadné dopravní nehodě na dálnici D1,“ informovala mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Konkrétně se jedná o jednotky v Herálci, Štokách, Větrném Jeníkově, Kamenici, Lukách nad Jihlavou, Humpolci, Želivi, Měříně, Tasově, Velké Bíteši a Velkém Meziříčí. Tyto jednotky mají mimo jiné speciální výbavu. „Je to dvacet kusů přikrývek, dvacet kusů zimního ošacení a termosky pro přepravu teplého nápoje,“ uvedla Musilová.

Problémy na D1 na Vysočině o Vánocích 2023.
Devět hodin uvězněni na D1 na Vysočině. ŘSD řeší, jak zdokonalit zimní údržbu

Obecně záchranné složky ale doporučují kalamitním situacím předcházet. Řidiči by tak měli za zhoršených podmínek zvážit, zda nelze cestování odložit. Pokud ne, sbalit si potom s sebou teplé oblečení, dostatek pití a také jídlo, případně i léky. Naprosto nezbytné je mít auto v odpovídajícím stavu. Jde zejména o zimní pneumatiky na kolech a dostatek paliva v nádrži pro případné uvíznutí v koloně.