Lesníci se v těchto dnech vypořádávají se škodami, které v pondělí večer nejen na Vysočině napáchala bouře s větrnou smrští. V některých lokalitách byl kvůli nebezpečným stromům vyhlášen zákaz vstupu do lesů.

Na Jihlavsku byla nejvíce postižena jižní část lesního komplexu Javořice. Sedm kilometrů dlouhý a zhruba jeden kilometr široký pás s vyvrácenými nebo polámanými stromy se táhne od Mrákotína přes Lhotku, Řásnou, Řídelov, Roštejnskou oboru až k vesnici Doupě.

Následky pondělní večerní větrné smrště na Javořicku nyní likvidují například zaměstnanci Lesů ČR. Tato společnost tam spravuje celkem 4 500 hektarů lesů. Podle prvních hrubých odhadů bylo na ploše pěti set hektarů poškozeno přes deset tisíc metrů krychlových dřeva.

„Nemáme však ještě zkontrolované všechny naše oblasti, protože se tam kvůli popadaným stromům nedostaneme. Následky bouřky budeme odstraňovat další dva měsíce, do konce září by to snad mělo být hotové," informoval přímo z místa Jan Trojan z Lesní správy Telč s tím, že lidé by měli dobře zvážit, jestli se do těchto lesů vydají.

„Je tu hodně turistů a cyklistů, včetně lidí z nedalekého kempu. Určitě se brzy objeví i houbaři. Měli by si dát velký pozor, nebo do lesů raději nechodit. I když se to třeba na první pohled nezná, spousta stromů je poškozených a hrozí pádem," varoval Trojan. Na celé Vysočině bylo poničeno asi 70 tisíc metrů krychlových dřevin ve správě Lesů ČR.

Odstraňování následků smrště v těchto dnech řeší například i v Mrákotíně. „Musím konstatovat, že jsme u Práskoles měli les, ale po pondělní kalamitě už ho tam nemáme. Stromy popadaly téměř všechny. K zemi šla také jedna z památných lip v Práskolesích. Dutá památná lípa se zvoničkou, která je stará asi osm set let, naštěstí přežila bez jakékoli újmy," sdělil starosta Mrákotína Miroslav Požár. Štěstí přálo i kostelíku na kopci u Dobré Vody u Mrákotína, stromy totiž spadly asi čtyři metry od něj.

S rozsáhlými škodami po pondělní vichřici se nyní vypořádává také Správa městských lesů Jihlava (SML). Podle jednatele Václava Kodeta šla k zemi třetina roční těžby, to je osm až deset tisíc metrů krychlových dřeva.

Nejvíce zasažena byla oblast blízkého okolí Jihlavy a dále kolem Salavic a Rounku, naopak nejmenší škody vichr způsobil u Dlouhé Brtnice a v Nepomukách u Nevcehle.

„Takovou kalamitu způsobenou větrem za dvacet let fungování společnosti nepamatuji. Zatím ještě nemáme sečtené všechny škody. Během dneška se podařilo zprůjezdnit všechny lesní cesty, zejména ty, kde vedou cyklostezky. Na odstraňování popadaných stromů nyní pracují desítky lidí," uvedl včera Kodet s tím, že si SML bude muset na výpomoc najmout soukromé firmy s těžkou lesní technikou, takzvanými harvestory. S posilami by následky po pondělní bouřce měly být zlikvidovány za zhruba dva až tři měsíce.

„Samozřejmě musíme počítat s tím, že nám vzrostou náklady spojené s odstraňováním kalamity. A za toto vytěžené dřevo dostaneme méně peněz, protože je méně kvalitní," dodal Kodet. Lesníci si musí co nejvíce pospíšit, aby se v poničených stromech nepřemnožil kůrovec. SML má ve správě přibližně čtyři tisíce hektarů lesa, ze kterých ročně vytěží 35 tisíc metrů krychlových dřeva.

Likvidace následků pondělní větrné smrště se nevyhnula například ani Josefu Nechvátalovi, starostovi Smrčné u Jihlavy. „Na katastrálním území Smrčné naštěstí jde jen o asi dvě stě až tři sta kubíků poškozeného dřeva. Pamatuji i vichřice, po kterých padly tři až čtyři tisíce metrů krychlových stromů. Odstraňovat to ale budeme asi dlouho, protože popadané stromy jsou různě rozesety po celé ploše," zmínil Nechvátal.

ZUZANA MUSILOVÁ