Vyvážení kalů totiž stojí velké peníze a navíc je možné vše vozit jen do Havlíčkova Brodu. „Lis zbaví kal přebytečné vody a my vyvážíme na uložení kontejner plný v podstatě vlhkého písku, který nijak nezapáchá,“ popsal starosta. Výhodou je, že tento odpad už lze odvézt i do Jihlavy.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkZatímco kal nahromaděný v místní čističce odpadních vod za rok váží pět set tun, kalolis odstraněním většiny vody z něj sníží jeho hmotnost na pětinu.

„Lidi to asi nedocení, ale docení to ten, kdo pak bude platit podstatně nižší faktury,“ zhodnotil Vladimír Čížek. Je zkrátka rozdíl, jestli se platí cesta a poplatek za uložení odpadu jednou nebo pětkrát.

Kalolis vyšel bezmála na tři miliony a s pořízením pomohly dotace, stát zaplatil více než tři čtvrtiny. I tak to neuvolněného starostu a kolegy v zastupitelstvu v uplynulém roce stálo spoustu času. „Jezdili jsme po celé republice a sháněli informace. Padlo na to několik dní dovolené a jsem rád, že nebyly promrhané. Něco tu po nás zůstane,“ neskrývá spokojenost s výsledkem.

Starosta přitom varuje, že do budoucna nikdo nebude vědět, co s tímto druhem odpadu dělat, a právě jeho lisování je jedna z možností. „Při spalování je problém, že to pokaždé hoří jinak a vůbec to není v sušině, je to v tom obsahu,“ řekl starosta k další alternativě, která se zdá být slepou uličkou.