Rovná dvacítka kamer hlídá dění v druhém největším městě Jihlavska od začátku letošního roku. Sledované je centrum, ale třeba také bývalý zimní stadion, házenkářské hřiště, fotbalový stadion, vlaková zastávka, prostor u kostela svaté Kateřiny nebo u školy. „Jsou to místa, na které nás upozorňovala veřejnost nebo policie,“ řekl již dříve starosta Vladislav Hynk.

Kamery pak jsou také na průjezdu městem. Třebaže je vedle nich informativní radar, neměří rychlost, jen sledují pohyb aut. „Kdyby někdo ujížděl autem, policie si dokáže najít, kdy projížděl Třeští,“ vysvětlil Hynk. Policie by nyní chtěla dalšími třemi kamerami pokrýt křižovatky ve městě, radnice si už nechala udělat finanční nabídku.

Kamerový systém funguje v Třešti už půl roku. | Video: Deník/Martin Singr

Vedle prověřování trestných činů je nesporný i preventivní účinek kamer. Stížnosti na sledování starosta nezaznamenal. „Když pojedu do jakéhokoliv supermarketu, kamery jsou tam úplně běžné. Kdo nedělá nic špatného, nemusí mít vůbec žádnou obavu z toho, že je ve městě kamerový systém,“ uzavřel. Městská policie Jihlava pak loni informovala, že lidé naopak chtějí, aby kamer bylo ve městě více.


Nahrává se anketa ...