Vedení města již dříve avizovalo, že vše bude fungovat nejpozději do konce ledna a tak se stalo. „Kamery fungují, jsou osazeny všechny včetně nějakých navíc,“ sdělila ve čtvrtek 1. února místostarostka Eva Požárová s tím, že dvě kamery jsou třeba u Domu dětí a mládeže nebo na náměstí. „U kamery na meteostanici u náměstí jsme zjistili, že je třeba sledovat dva směry. Než abychom řešili otáčení kamery, pořídili jsme jednu navíc,“ vysvětlila.

Komplexní rekonstrukce školy v Třešti vyjde na sto šedesát milionů. O prázdninách se pochopitelně nestihne a radnice tak nyní řeší, jak vše zvládnout za provozu.
TOP 5 investic: V Třešti se budou věnovat opravě školy, parkování i lesům

Třebaže se přepojení na policejní stanici plánuje v nejbližších dnech, strážci zákona je už využívají, dle informací z radnice už jim záběry pomáhají v práci. Nesporný je také preventivní účinek kamer. „Ty partičky, co po městě jsou, se ale nevytratí, nejsem idealista. Oni si najdou jiný kout, kde na ně nebude vidět,“ uvědomoval si starosta Vladislav Hynk před instalací kamerového systému.

Ten sleduje centrum, ale třeba také bývalý zimní stadion, házenkářské hřiště, fotbalový stadion, vlakovou zastávku, prostor u kostela svaté Kateřiny nebo u školy. „Jsou to místa, na které nás upozorňovala veřejnost nebo policie,“ řekl starosta s tím, Že výhledově je možné monitorovat i další lokality.

Kamery pak jsou také na průjezdu městem. V mapce jsou označené jako měření rychlosti, to je ale pouze popis místa, jinými slovy budou kamery umístěné u stávajících informativních radarů. „Nebudou měřit rychlost, ale pomohou při sledování pohybu aut. Kdyby někdo ujížděl autem, policie si dokáže najít, kdy projížděl Třeští,“ vysvětlil Vladislav Hynk.

Cena kamer byla přes čtyři sta tisíc, další výdaje, zhruba půl milionu, pak byly na napojení některých bodů na optickou síť. „V minulosti nás ale výstavba optické sítě stála mnohonásobně více,“ uzavřel starosta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jízda na červenou nebo vysoká rychlost? To řidiče vyjde v Jihlavě draho

Zdroj: Deník/Martin Singr