Přidal se tak k dalším sto deseti poslancům trojkoalice ČSSD, ANO a lidovců.

Kaňkovský měl podle svých slov obavy, aby lidovci nehráli v koalici druhé housle. „Informoval jsem vedení strany, že budu jedním z těch, který bude dbát na to, že když už jdeme do vlády, tak v ní musíme mít důstojnou roli," přiblížil poslanec důvod otálení s podpisem.

„Musím ale podotknout, že na mě nebyl ze strany vyvíjen žádný tlak. Po schůzkách s předsedou strany Pavlem Bělobrádkem a předsedou poslaneckého klubu Marianem Jurečkou jsem se rozhodl, že smlouvu nakonec podepíšu," komentoval nováček v poslanecké lavici, který se do parlamentu dostal jako jediný z lidovecké kandidátky v kraji.

Kaňkovský patřil už od začátku mezi ty poslance KDU-ČSL, kteří prosazovali účast lidovců v opozici. „Když vedení strany rozhodlo, že půjdeme do koalice, tak jsem to akceptoval. Vnitřně jsem se ale obával, jako roli bude KDU-ČSL ve vládě hrát. Proto jsem před podpisem musel tyto své obavy sdělit vedení," dodal Kaňkovský.

Při dalších vyjednáváních o vládě pro něj bude důležité, aby na ministerstvech byly posty náměstků obsazovány křížem. To znamená, aby lidovci mohli kontrolovat i práci v těch resortech, kde nemají vlastního ministra.