Co se v Jihlavě a okolí odehrávalo onoho roku 1402? V třešťském šlechtickém sídle se tehdy tajně sešla dvacítka venkovských pánů a rytířů nad plánem přepadení Jihlavy. Výpravu dohodli na 19. února 1402 s tím, že zabijí dvě mouchy jednou ranou. Pomstí se nepřátelským měšťanům, pobijí je a výprava přinese bohatý lup ve zlatě z minoritského kláštera a domů kolem náměstí.

„Arnošt a Mikuláš z Leskovců, Jan Sokol z Lamberka, Dětřich ze Studené a další urození pánové vyrazili z Třeště kolem šesté večerní hodiny tak, aby k jihlavským hradbám došli po půlnoci. Pak po žebřících pronikali jeden po druhém do kláštera minoritů,“ připomněl jihlavský historik František Hoffmann a dodal: „Šli v čele s nesmírně odvážnými Zikmundem a Sokolem, hodlajíce odtud rychle vyrazit k obsazení sousední brány a potom ostatních bran i samotného náměstí, jakmile by se všichni dostali dovnitř,“ pokračoval Hoffmann.

Útočníky však zahlédl mnich, který se ubíral klášterem zvonit k nočním modlitbám. Křičel na poplach a vzápětí se přidal křik mnoha lidí. „Probuzení měšťané se chopili zbraní a běželi ke klášteru,“ popsal historik Hoffmann.

Redaktor Vlastivědy moravské František Kameníček z Muzejního spolku Brno roku 1901 popsal následující děj: „Jihlavané nepřátele prudce odrazili. Sedm jich bylo hned pobito a tucet zajato. Jihlavané ztratili toliko čtyři muže,“ zaznamenal redaktor.

Kapří den na připomenutí historických událostí se na parkánu u Brány Matky Boží odehraje 4. března.

Stanislav Jelínek