Jeho vlastníkem se však stane, až pokud kupní smlouvu schválí jihlavské zastupitelstvo, uvedla Jana Vlachová, která několik minut trvající dražbu řídila. Jihlava nabídla kasárna do dražby už loni, ale tehdy se nikdo nepřihlásil.

Podnikatel Petr Žižka po dražbě nechtěl o svých záměrech s novináři mluvit. Uvedl, že počká, jak rozhodne zastupitelstvo, které zasedne 16. června. Před dražbou podnikatel složil jistinu ve výši osm set tisíc korun, zbývající peníze za kasárna doplatí po schválení kupní smlouvy.

Na jaké účely je chce podnikatel použít, tedy zatím není jisté. V Jihlavě snad dopadne osud kasáren lépe než v Panských Dubenkách, kde vojenský areál vydražil před deseti lety podnikatel z Brna. Objekt ale chátrá dál a nic se zde neděje.

„Areál je stále ve stejném stavu, jako když jsme ho prodávali. Ten, kdo ho koupil, s ním nic výrazného od té doby nedělal," potvrdil starosta Panských Dubenek Teodor Vyhlídal. Původně prý měl investor plán, že bývalé sklady vojenského zdravotního materiály projdou přeměnou na rekreační účely. Areál v Dubenkách má přes dva hektary.

Bývalá kasárna v Jihlavě mají přes sedm hektarů, Jaromír Kalina (KDU-ČSL) potvrdil, že jde o stejného zájemce, jemuž jihlavské zastupitelstvo v dubnu schválilo prodej domu bývalé vojenské správy U Mincovny 8 v městské památkové rezervaci. Za tento dům má město dostat 5,75 milionu korun. Podle Kaliny podnikatel v žádosti uváděl využití těchto nemovitostí pro poskytování služeb v daňovém poradenství a účetnictví podnikatelům v ČR i v zahraničí. „Jestli dojde k naplnění podle tohoto záměru, já skutečně netuším," řekl náměstek. Dodal, že město při prodeji nemůže stanovit takové podmínky, jimiž by byly vyloučeny věci, které nechce, kupříkladu sociální bydlení.

Pro město by podle náměstka mohla mít kasárna význam, kdyby se podařilo vyřešit jejich špatnou dopravní dostupnost plánovanou stavbou obchvatu města. Ale to je řešení ještě na dlouhá léta.

Nová kasárna Pístov jsou mezi Rančířovem a jihlavskou městskou částí Pístov. Na pozemcích stojí několik budov, včetně tří čtyřpodlažních ubytoven pro vojáky. Bývalá kasárna převzala od státu asi před šesti lety obec Rančířov. Jihlavě pak podle dohody bezplatně předala část areálu ležící v jejím katastru.