Popraskaný asfalt brzy nahradí nový povrch. Než se tak ale stane, musí se obyvatelé sídliště smířit s tím, že budou procházet staveništěm a místo dětí, které na místě jezdily na kole nebo kolečkových bruslích, si budou uprostřed obchodního centra „hrát“ dělníci.

Stavební práce na místě už začaly. Specializovaná firma již odstranila a odvezla zničený asfalt a zmizela i neudržovaná zeleň.

Nyní budou práce pokračovat položením nového asfaltového povrchu, betonové zámkové dlažby a zrušením nefunkční kašny.

„Prostor zatím vypadá hrůzostrašně,“ řekl zastupitel Jihlavy Pavel Šlechtický (KSČM), který byl jedním z hlavních iniciátorů úprav. „Doufám ale, že se brzy vše obrátí k lepšímu,“ dodal.

Jediné, čeho se nyní Pavel Šlechtický obává, je, aby stavební firma, která uprostřed obchodního centra pracuje, celé prostranství nevyasfaltovala a aby na místě zůstaly zelené plochy.

„Mám z toho opravdu strach,“ přiznal zastupitel. „Nikdo mi totiž zatím nedokázal říci, jak přesně bude místo vypadat,“ doplnil Šlechtický.

Určité obavy má i obyvatelka sídliště Martina Zaorálková. „Nechci, aby místo vypadalo jako přistávací dráha na letišti nebo část dálnice se sochou obklopené asfaltem ze všech stran. Část prostranství bych určitě nechala zatravněné, udělala bych z něj odpočinkovou zónu s lavičkami a zámkovou dlažbou,“ řekla mladá maminka.

Její představa není daleko realitě. Vysloveně odpočinková zóna to sice nebude, protože prostor musí sloužit k zásobování. Zámkové dlažby a nové zeleně se ovšem obyvatelé sídliště dočkají.

„Předpokládané náklady na akci by měly dosáhnout 1,8 milionu korun,“ řekl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.