Kolem deváté hodiny se pak šedesátka koledníků plus doprovod vydává do ulic v rámci tradiční Tříkrálové sbírky. Koledníci z Luk obejdou nejen městys, ale také přilehlé Bítovčice, Otín, Svatoslav a Předboř.

Odhadem to může být kolem tisícovky domácností. „Počet skupinek se zvyšuje, chceme, aby děti nechodily celý den a chodily s radostí. V minulých letech třeba nebylo dobré počasí,“ vysvětluje Markéta Brestovská, která akci v Lukách organizuje. Počasí je však letos nádherné, svítí slunce a obloha je bez jediného obláčku.

Nejedou. Jediná čtyřsedačková lanovka v kraji je v Lukách nad Jihlavou. Kvůli počasí tam ale museli na začátku roku přerušit provoz.
Teplotní maxima a do toho déšť. Vlekaři na Jihlavsku bojují s nepřízní počasí

Bezproblémové bylo i sehnat šedesát dětí, které půjdou koledovat. „Ve spolupráci Junáka a farnosti se termín Tříkrálové sbírky věděl zhruba tři týdny dopředu, měli jsme podpisové archy v kostele, rozhodili jsme sítě ve skautském středisku a dali jsme to dohromady. Týden dopředu už jsme věděli konkrétní jména,“ těší organizátorku.

Peníze, které Tři králové vyberou, půjdou do služby fungující pod jihlavskou charitou. Markéta Brestovská odhaduje, že jde o aktivitu na pár hodin. „Trasy jsou některé jen pár ulic, ale obsahují bytové domy. Naopak třeba Bítovčice jsou o něco delší, ale myslím si, že na oběd by mohli být koledníci doma,“ uzavírá.