Jak je patrné z výpisu z jednání rady obce z 16. dubna 2007, starosta obce byl před dvěma lety odhodlán podat šetření na policii. Na internetu se tehdy měl objevit článek o masovém hrobě.

Starosta obce informoval radu obce o internetovém článku „Hromadná vražda v Německém Šicendorfu (Dobroníně) u Jihlavy dne 19. 5. 1945“.
Ve výpisu z jednání se dále píše: „Je zřejmé, kdo je autorem článku. Starosta se pokusí zjistit webové stránky, ze kterých je článek přetištěn, a potom podá podnět pro šetření Policii ČR,“ uvádí ve více než dva roky starém prohlášení starosta Dobronína Jiří Vlach (KSČM).

Do dnešního dne ale policie žádný podnět k šetření v rukou nemá.
„Územní odbor Policie ČR k dnešnímu dni žádnou stížnost neobdržel,“ potvrdila Deníku mluvčí jihlavské policie Jana Kroutilová.

Podání si starosta rozmyslel. Proč?

„Po údajném článku jsem pátral, ale ve vyhledávači na internetu jsem ho nenašel, proto jsem oznámení na policii nepodal,“ vysvětlil Vlach.
„Chystal jsem se je podat v případě, že bych článek skutečně na internetu dohledal, věc totiž rozviřuje řada šťouralů bez znalosti věci, a to nepůsobí dobrým dojmem,“ nelíbí se Vlachovi.

Starosta se dalšímu vyšetřování nebrání, naopak jej podle svých slov vítá.
„Z mého pohledu, jestli někdo něco způsobil, měl by také nést důsledky svého jednání,“ uvedl. Jedním dechem ale dodal, že je k informacím o masovém hrobě skeptický.

„Osobně si nemyslím, že se věc stala, jinak by se dávno provalila. Je mi dost divné, že by právě v otevřeném terénu na louce k nějakému masakru mohlo dojít. Na druhou stranu naštvání Čechů na Němce v té době bylo obrovské, spor se mohl vyhrotit do těchto rozměrů,“ připustil Vlach. „Za těmito věcmi by se ale měla udělat tlustá čára a mělo by se hledět spíše do budoucnosti,“ dodal.

Do zimy by otazníky mohly zmizet

Poté, co reportéři Deníku podali trestní oznámení na neznámého pachatele na krajské ředitelství policie, věc je vyšetřována jako vražda. V průběhu podzimu by mělo být ve věci kauzy „Budínka“ jasno.

„Děláme takové kroky, abychom uvedli správnou právní kvalifikaci na to, jaký děj se stal, pokud se skutečně stal,“ řekl Deníku Igor Crha z krajského policejního ředitelství v Brně.

Výsledek šetření by měl podle něj být znám během podzimu, až budou probádané všechny archivy. „To znamená i archivy, které nejsou veřejnosti dostupné,“ dodal Crha.

Michal Kolařík, Miroslav Mareš