„Jsem nešťastný, že musím žít v České republice,“ řekl Velev doslova Deníku. Současně ale dodal, že je to jeho problém.

„To, co jsem si o sobě přečetl po návratu z vazby, bylo ze strany médií porušení práva na soukromí. Byl jsem focen a vláčen tiskem bez toho, aniž bych byl za něco pravomocně odsouzen,“ svěřil se Velev.

K samotnému obvinění i celé kauze se ale nijak bývalý ředitel vyjadřovat nechtěl: „Nebudu to komentovat.“ Znovu k tomu dodal, že ho média zklamala, přestože s nimi z pozice ředitele často komunikoval. „Ztratil jsem důvěru v tuto společnost,“ řekl otevřeně Velev.

Bývalý ředitel v jihlavské nemocnici nadále pracuje. „Pan doktor Velev je nyní na pozici lékaře na chirurgickém oddělení,“ potvrdila Deníku mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Z vazby Velev přes svého obhájce vzkazoval, že se k případu vyjádří až po svém propuštění. To už ale vzhledem k výše uvedenému neplatí. Velev měl po svém zadržení velkou podporu veřejnosti, kterou vnímal velmi pozitivně.

„Podpora přišla především od kolegů a lidí z nemocnice. Za to jsem jim poděkoval přes sociální síť, a stačil jsem to udělat ještě z vazby,“ řekl Deníku Lukáš Velev.

Policie kvůli podezření z korupce při dodávkách zdravotnické techniky do tuzemských nemocnic zadržela v únoru deset lidí, včetně Veleva. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu tvrdí, že vedení těchto nemocnic přijímalo úplatky ve výši deseti procent z veřejných zakázek na dodávky zdravotnické techniky. Obvinění podle zjištění detektivů systematicky ovlivňovali veřejné zakázky tak, aby je získaly předem vybrané firmy.

Mělo jít třeba o operační stoly, zařízení pro laparoskopické operace, defibrilátory nebo ventilátory. Škodu, kterou měla skupina způsobit, odhadli vyšetřovatelé na zhruba 25 milionů korun.

Většina podezřelých zakázek se týká nemocnic v Ústeckém kraji, nicméně detektivové ukázali i na konkrétní nákupy v Jihlavě. Server Seznam Zprávy uvedl, že policie popsala výši úplatku na defibrilátory pro nemocnici ve výši přibližně 1,2 milionu korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na kole dětem. Jihlavou projeli cyklisté v čele se Zimovčákem.

Josef Zimovčák dojel na vysokém kole do Jihlavy. | Video: Deník/Martin Singr