Jak informovala mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová, aktuálně v nemocnici žádný dotační projekt neprobíhá, všechny byly ukončené ke konci minulého roku. „V praxi to znamená, že například operační sály a jejich rekonstrukce byla dokončená loni na podzim, skončila v říjnu. Přístrojové vybavení je na místě a již se používá. Z většiny jde hlavně o přístrojové vybavení,“ vysvětlila Zachrlová.

V nemocnici se nyní věnují vyúčtování projektů. „Žádná stavba tedy ohrožena není, ani dodávky přístrojů,“ ujistila Zachrlová. Podle ní se nejedná ani o vracení peněz, dotace nemocnice zatím nedostala. Každopádně jsou připravení na případné kontroly i těch peněz, které nemocnice čerpala v minulosti.

Deník již dříve zjistil, že se preventivní zastavení proplácení týká tří projektů v jihlavské nemocnici. Jde o rozvoj laboratorních kapacit a dále o rozvoj a modernizaci zdravotní péče, diagnostiky, operačních oborů a urgentní medicíny.

Projekty Nemocnice Jihlava, u kterých je zastavené proplácení (EU podíl v korunách):

  • Nemocnice Jihlava celkem - 316,9 milionu
  • Rozvoj a modernizace zdravotní péče - diagnostika a komplement 193,4 milionu
  • Rozvoj a modernizace zdravotní péče - operační obory a urgentní medicína 109,4 milionu
  • Rozvoj laboratorních kapacit 14 milionů

Zdroj: MMR

Evropské dotace pro nemocnici, které ministerstvo pozastavilo, měly být v celkové částce převyšující 310 milionů korun, zatím je tedy nemocnice nedostane. „To neznamená, že zrovna těchto projektů se týká podezření policie. Pozastavení plateb je nutný preventivní krok, dokud nám Národní centrála proti organizovanému zločinu nesdělí výsledky vyšetřování,“ vysvětlila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Hešíková.

Ministerstvo pro místní rozvoj vyplácení evropských dotací pro jihlavskou nemocnici stoplo poté, co její tehdejší ředitel Lukáš Velev skončil ve vazbě. Velev je obviněný z několika trestných činů. Dle kriminalistů může figurovat v korupční kauze na nákup zdravotnického zařízení.