Vláda má totiž v příštích dnech a týdnech jednato kompenzacích, které by vzniklé díry v rozpočtu měst a obcí, jenž si u Sberbank nechaly peníze, alespoň částečně zacelily. „Jakmile vláda rozhodne, bude vedení města jednat, co dál. Chci ale všechny ujistit, že investice v ohrožení nejsou. O tyto peníze jsme nepřišli,“ uvedl mluvčí radnice Žďáru nad Sázavou Matěj Papáček. Upozornil tak na skutečnost, že město mělo sice u ruské banky uložených téměř šedesát milionů korun, nicméně šlo čistě o úspory.

O poznání hůře je na tom ovšem Chotěboř na Havlíčkobrodsku, která takto přišlo o zhruba sto milionů korun. A tentokrát nešlo o úspory, nýbrž peníze na investice. Konkrétní však vedení města není. „V současné době jsme přistoupili k dočasnému omezení některých investičních akcí. Jedná se o soubor investic a oprav,“ uvedl již dříve vedoucí chotěbořského finančního odboru Pavel Kalina.

Otužilci v Jihlavě vítali jaro na nafukovacích lehátkách.
Na Borovince dováděli jako děti. Nadšenci závodili na nafukovacích lehátkách

Dvacetkrát více než Chotěboř měl u banky uložený Kraj Vysočina. I přesto, že se jedná o finance ve výši celé kapitoly doprava v návrhu rozpočtu pro rok 2022, vedení kraje co se konkrétních ohrožených investice týče, mlží.

Podle mluvčí kraje Jitky Svatošové všechny projekty, které už jsou zahájené nebo mají odklepnuté dotace z evropských fondů, budou pokračovat a nejsou v ohrožení. To samé platí pro některé důležité projekty jako je třeba nová multifunkční aréna v Jihlavě.

„Šlo především o peníze – úspory, které jsme požívali v kontextu Fondu strategických rezerv, ty byly generovány především našimi úsporami. Nyní nejsme bez prostředků. Každý měsíc nám na nové účty chodí peníze z takzvaných sdílených daní. Už asi před čtrnácti dny jsme vybrali nové finanční ústavy, které bude kraj využívat. V případě nutnosti je možné u nich otevřít i kontokorentní účty. U projektů, které jsou v přípravě, bude potřeba zvážit, zda je nutné jejich posunutí v čase,“ upozornila Svatošová. Konkrétnější však nebyla.

Soud, právo, zákon, justice - ilustrační foto.
Policisté přišli bývalého kolegu z Třeště pozvat k výslechu, ten je napadl

Obecně lze očekávat pozdržení oprav vzdělávacích institucí, které kraj zřizuje. Ostatně zhruba devítka krajských příspěvkových organizací měla rovněž peníze u Sberbank.

Dalšími městy, které musí vyhlížet rozhodnutí vlády, jsou Havlíčkův Brod, Jaroměřice nad Rokytnou nebo Nové Město na Moravě. Ve Sberbank utopila miliony korun a možné kompenzace ze státní kasy jsou jedinou variantou, jak vzniklé díry zachránit.

Proces majetkových vypořádávání se s věřiteli Sberbank může podle ekonoma Lukáše Kovandy trvat roky. „Ani pak by příslušné instituce neměly počítat, že se jim vrátí vše. I šedesát procent bude úspěch,“ upozornil Kovanda.