Na Třebíčsku musí řidiči vnímat opravu části silnice mezi Slavěticemi a takzvanou slavětickou křižovatkou. „Stavební práce se letos dotknou více než dvoukilometrového úseku, kde by po přestavbě měla vzniknout nová okružní křižovatka,“ sdělila mluvčí kraje Eva Neuwirthová.

Ilustrační foto.
Kilometry silnic na Pelhřimovsku čekají opravy. Víme, kudy neprojedete

Z Havlíčkobrodska je asi nejvýznamnější oprava průtahu z Bílku do Chotěboře. Tam řidiči neprojedou od dubna do konce října. „Práce se dělají po etapách, ale v uvedeném období nebude možné Bílkem projet,“ sdělil chotěbořský zastupitel Stanislav Pavlíček.

Oficiální objízdná trasa vede z Chotěboře do Ždírce nad Doubravou přes Českou Bělou. Autobusy linkové dopravy jezdí po kratší objízdné trase přes Příjemky, Střížov a Jitkov.

Na místě stávající slavětické křižovatky vznikne kruhový objezd.
Třebíčsko letos čeká oprava 22 kilometrů silnic. Ta nejhorší mezi nimi ale není

Přímo v Bílku se sešli krajští silničáři společně se zástupci kraje. Přidala se i společnost Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod, která naplánovala opravu úseku přivaděče Chotěboř.

„Souběh akcí předpokládá uzavření frekventovaného tahu mezi Chotěboří a Ždírcem nad Doubravou. Oprava povrchu silnice bude následovat až po dokončení prací na přivaděči, to je od srpna,“ vysvětlil šéf Správy a údržby silnic Kraje Vysočina Radovan Necid.

Most v Arnolci má letos naplánovanou celkovou rekonstrukci.
Na Jihlavsku se letos opraví silnice za stovky milionů. Víme, kde budou problémy

Na Jihlavsku může řidiče pravděpodobně nejvíce překvapit oprava průtahu Starou Říší. Ta bude stát necelých šestadvacet milionů korun. Bude třeba dát do pořádku hloubkovou korozi, celou řadu trhlin, plošné deformace nebo olámané okraje silnice. Po odfrézování sedmnácti centimetrů starých vrstev dělníci položí nový povrch.

„Zahájení prací plánujeme už v dubnu s tím, že při opravě zavřeme celý opravovaný úsek silnice první třídy číslo třiadvacet,“ informoval Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic. Na opravu má firma celkem osmačtyřicet dní.

Největší investice

Jihlava - oprava průtahu Starou Říší

Havlíčkův Brod - oprava průtahu skrze Bílek směrem na Chotěboř

Třebíč - práce na takzvané slavětínské křižovatce

Pelhřimov - dění v okolí Humpolce, pokračování stavby Lukaveckého obchvatu

Žďársko - silniční opravy a nový kruhový objezd ve Velkém Meziříčí

Starosta Staré Říše Zdeněk Svoboda upřesnil, že práce začnou prvního dubna. Úplná uzavírka bude trvat od devatenáctého dubna do čtvrtého června. „Uklidnil jsem místní, že se k domům nedostanou jen pět dní, pak už domácí pustí,“ uklidňoval starosta při dotazech místních motoristů. Ostatní ovšem musí jezdit přes Pavlov, Žatec a Stonařov nebo Dlouhou Brtnici.

Z oprav na Žďársku jsou asi nejvýraznější ty, které se budou odehrávat ve Velkém Meziříčí. „Silničáři opraví spojnici od zimního stadionu až po křižovatku se silnicí třetí třídy číslo 602. Pak by na obchvatu měl vzniknout nový kruhový objezd. Stavět by se na obchvatu mělo začít v květnu, předčasné užívání silnice bude možné koncem července. Dokončení je naplánováno na devátého září. Stavební práce budou rozdělené na tři etapy. Ve dvou etapách bude částečná uzavírka, třetí etapa pak bude znamenat úplnou uzavírku. Ta potrvá necelé dva dny,“ informovala krajská mluvčí Jitka Svatošová.

Pelhřimovské řidiče bude jistě zajímat kromě pokračování stavby obchvatu Lukavce situace v Humpolci. Potkají se tam zejména s opravou ulice Lužická v Humpolci, která je podle jejich slov v katastrofálním stavu. „Zcela jednoznačně si to zaslouží. Teď už si jenom přeji, aby všechny opravy včas zvládli a mohli jsme se po ní projet co nejdříve,“ poznamenal třeba řidič Matěj Marek.

Ilustrační foto.
Kilometry silnic na Žďársku čekají opravy. Víme, kudy neprojedete

To, že tato ulice nepatří k výkladní skříni Humpolce, potvrdil i tamní místostarosta Vlastimil Brukner. „Je to jednoznačně nejpoškozenější komunikace ve městě,“ přiznal. S její opravou se mělo začít už loni. Vlastník silnice, Kraj Vysočina, však upřednostnil výstavbu nového domova pro seniory. „Je dobře, že letos už opravě nic nebrání,“ doplnil Brukner.

V okolí Humpolce silničáři opraví i cestu nejvyšší třídy ve správě Ředitelství silnic a dálnic. To totiž plánuje opravit povrch silnice první třídy číslo čtyřiatřicet na průtahu Humpolce. „Práce by měly začít v červenci. Předpokládáme, že se vše povede zrealizovat na poloviny,“ sdělil mluvčí ŘSD Martin Buček s tím, že řidiči zde budou muset počítat se semafory.

Most přes Sázavu ve Světlé. Opravu potřebuje i silnice, je samá díra
Kilometry silnic na Brodsku letos čekají velké opravy. Řidiči si zajedou