Nový rektor Vysoké školy polytechnické v Jihlavě mohl být známý už v březnu. Akademický senát však nedokázal rozhodnout, která ze dvou současných prorektorek bude lepší rektorkou. Rozhodování mezi Evou Lajtkepovou a Alenou Štěrbovou proto dopadlo remízou.

Nově vypsané volby v červnu jsou letos už druhou šancí pro školu, aby si zvolila nové vedení. Současný rektor vysoké školy Jakub Novotný už před březnovou volbou prohlásil, že kandidovat nebude. Na situaci nic nemění ani fakt, že s novou volbou se začíná od nuly. „Moje rozhodnutí stále platí, o funkci rektora se už ve volbách ucházet nebudu," potvrdil v úterý Deníku rektor Jakub Novotný, kterému končí mandát k 31. květnu. Nové kandidáty na rektora mohou katedry podávat až do 7. května.

Už teď je tedy zřejmé, že jihlavskou polytechniku čekají zhruba dva měsíce bez rektora. Podle Novotného však nejde o nijak zásadní problém, který by měl mít vliv na chod školy. „Je to podobné, jako bych odjel na dovolenou. Agendu přebírají jednotliví prorektoři," poznamenal Novotný. V případě Vysoké školy polytechnické jde o Martina Hemelíka, statutárního zástupce rektora a prorektora pro tvůrčí činnost a dále pak o prorektorku pro rozvoj Alenu Štěrbovou a prorektorku pro studium Evu Lajtkepovou.

„S koncem mého funkčního období se na těchto postech nic nemění, prorektoři zůstávají. Situace se pak může změnit až se jmenováním nového rektora," upřesnil Novotný.

Současný rektor věří, že volby začátkem června už určí jeho nástupce. „Jakmile bude zvolen akademickým senátem kandidát na jmenování rektorem, tak se výsledky podstupují ministerstvu školství, které návrh předkládá prezidentu republiky. Dále je nutná kontrasignace vládou, takže odhaduji, že jmenování bude do dvou měsíců po volbách," myslí si Novotný. Kdo se však o křeslo rektora VŠPJ bude v nové volbě ucházet, zatím není dosud zřejmé.

Kandidáti budou známí po 7. květnu. Složení ovšem bude jiné než v předchozí neúspěšné volbě. „S největší pravděpodobností už kandidovat nebudu. Výsledek minulé volby byl nerozhodný a nechtěla bych školu postavit do situace, že bude výsledek opět nerozhodný a škola bude bez rektora," uvedla Alena Štěrbová, která se o křeslo rektora ucházela v zimě.

S Evou Lajtkepovou, která byla protikandidátkou Štěrbové v posledních volbách, se v úterý Deníku nepodařilo spojit.