U Ústředního hřbitova v Jihlavě se podle výpovědí svědků pohybuje agresivní pes, který napadá ostatní psy. Na sociálních sítích se o tomto nebezpečí intenzivně diskutuje. Někteří majitelé psů varují ostatní, aby se místu raději vyhýbali.

„Majitelé chlupatých miláčků, dejte pozor, u hřbitova pobíhá pes, který dnes zakousl malého bílého pejska," napsala začátkem listopadu Marie Valihrachová na sociální síti Facebook.

„Psa i majitele potkávám dost často, kolikrát do večerky nejdu ani nakoupit, když mám s sebou psa, protože bych o něj nerad přišel. Navíc se (majitel poznámka redakce) pohybuje ožralej i se psem u mateřské školky," přispěl do diskuse Tomáš Kaser. To, že majitel psa je k vidění často opilý, potvrzují i další diskutující, kteří poznamenávají, že muž mnohdy svého psa v útoku na ostatní i pobízí. Jedná se o fenu staforda, kterou vlastní muž pobývající v maringotce.

Městská policie tuto informaci potvrdila a dodala, že se ale nejedná jen o tento případ. „Již jsme přijali několik oznámení, která se týkala tohoto staforda. Jsou ale i další. Oblast je celkově problematická. Případy napadení jinými psy evidujeme i v Mahenově ulici poblíž, a pak u garáží blízko zahrádkářské kolonie v ulici U Hřbitova," uvedl městský policista Jiří Neubauer.

Městská policie proto okolí hřbitova více střeží a vyzývá ty, které by nějaký pes napadl, aby případ hlásili. „Psy bez majitelů odchytáváme a dáváme je do útulku. Pokud je ale pes se svým pánem a pohybuje se tam, kde může, nelze zakročit. Také nejsme schopni celou oblast ohlídat, proto je nutné, aby nás lidé v případě nouze kontaktovali," uvedl ředitel městské policie Jan Frenc.

Ten k případu majitele agresivního staforda poznamenal, že muže již dříve kvůli psovi prověřovali, ale žádné protiprávní jednání u něj neshledali. „Nemůžeme někomu jen tak odebrat psa. Musel by to nařídit správní orgán. Děláme jen to, co nám zákon dovolí," dodal.

To, že je možné majiteli psa odejmout, poukázal jihlavský právník Miloslav Voborník. „Situace je ale složitější. Někdo by musel podat trestné oznámení a hnát to dál. Psa může majiteli odebrat například veterinární správa," uvedl Voborník.

Krajská veterinární zpráva ale k odebrání psa většinou přistupuje, jedná-li se o týrané zvíře. To potvrdil i ředitel městské policie. „Týraného psa může odebrat i odbor životního prostředí jihlavského magistrátu. S tímto případem je to ale horší. Nelze však vyloučit, že k tomu nedojde, budou-li se případy opakovat. Stále ale platí, že o tom nemůžeme rozhodnout my," dodal Frenc a znovu zopakoval, ať lidé případy hlásí.

Voborník doplnil, že poškození mohou od majitele agresivního psa žádat náhradu škody. „Rozhodně by měli nechat svého psa ošetřit a hlásit případy na veterinární správu, popřípadě podat trestní oznámení," okomentoval Voborník.

Dle vysočinské policejní mluvčí Dany Čírtkové republiková policie žádné oznámení neeviduje. „Byli jsme přivoláni jen k jednomu případu, a to minulý týden. Nakonec jsme ho ale neprošetřovali, protože majitelé psů se dohodli, že si vše vyřídí mezi sebou. Psi se pohybovali bez vodítka v místě, kde je to povoleno, takže jejich majitelé nic neporušovali," vyjádřila se.

Uživatelé Facebooku spekulují i o tom, kdy se problém s agresivním stafordem vyřeší. „Vím, kdy se s tím začne něco dělat. Až pes někoho strašně zraní a budeme doufat, že to alespoň nebude dítě. Pes se nechá utratit a opilec si za týden sežene nového. Proč nepředcházíme tragédiím?" optala se v diskusi na sociální síti Karolína Buchtelová.