„Kemp je plný k prasknutí. V chatkách máme na 180 lidí a dost stanů a karavanů. Celkem tu tráví dovolenou na 350 dočasných obyvatel kempu, a přitom o nich člověk skoro neví. Od rána vyrážejí na výpravy do přírody nebo za památkami či k cílům, které si vyberou. Je z čeho vybírat,“ řekl reportérovi Deníku o svátcích jednatel kempu Velkopařezitý Eduard Jakwerth.

Dovolenkáři si mohou vybírat z mnoha lákadel v okolí. Největším magnetem v horkých dnech je koupání. Nejvyhledávanější Velkopařezitý rybník mezi lesy s průzračnou vodou po celý rok je od kempu 300 metrů daleko procházkou pohádkovým lesem.V okolí je řada dalších rybníků a jehličnaté lesy prostoupené březovými hájky jsou houbařským rájem.

Letní hosté jsou nejvíc zvědaví na památky Telče a nenechají si ujít hrad Roštejn. Často vyrážejí do Jihlavy okusit atrakce Vodního Ráje či za zvířaty do zoo. „Na opačnou stranu jezdí prohlédnout si areál pevnosti u Slavonic s bunkry z roku 1938 nebo slavonické katakomby. Rádi jezdí úzkokolejkou z Jindřichova Hradce. Parní mašinka jede dvě hodiny, děti mají oči navrch hlavy a železničáři mají pro cestující spoustu překvapení. Zájem je veliký a my jim zajišťujeme všechny informace,“ přiblížil jednatel kempu.

Kemp obsazují rok co rok ze sedmdesáti procent „štamgasti“. Nejzasloužilejším je Rudolf Klapka z Hradce Králové, který trávil v kempu Velkopařezitý dovolenou v uplynulých 37 letech. „Jezdí na stejný termín na přelomu července a srpna. Krajinu kolem si zamiloval a parta kolem něj, která obsazuje jedenáct chatek, ho ustavila jako prezidenta. Každý podvečer mají zasedání a musí mít vychlazený rum s plachetnicí. Všichni milují zdejší krajinu a přírodu,“ potvrdil Eduard Jakwerth, jenž se o kemp stará 31 let.

Ve skupině s Rudolfem Klapkou nesmí chybět holandský novinář na odpočinku. „Van Delft sjezdil celý svět. Vzdělaný a úžasně skromný člověk je velký kulinář a tady předvádí speciality s kořením, které se naučil vařit v Indii. Rád mezi ty lidi chodím,“ přiblížil první muž kempu.

Rok co rok 28 let tráví dovolenou v chatce v kempu Velkopařezitý Jiří Chlapec s rodinou z Kralup nad Vltavou a stejně dlouho sem jezdí Vladimír Hynek z Olomouce. „Máme tu i smutnější obrázky. Lidé, co jezdili rok co rok do chatek, najednou přijíždějí na pár dní pod stan. Přišli o práci nebo nemají peníze. Jsou to hlavně klienti od Třebíče, kde se jim rozsypala obuvnická fabrika,“ připomněl Eduard Jakwerth.

Autokemp Velkopařezitý je velmi důležitý pro osm kilometrů vzdálenou Telč. Včera to potvrdil telčský starosta Roman Fabeš. „Žádný z klientů autokempu si nenechá ujít návštěvu Telče a to přináší podnikatelům i městu zisk,“ uvedl Roman Fabeš.