Nejen kostel svatých Petra a Pavla, kaple svaté Anny a knihovna lákají k návštěvě kláštera. Na prelatuře je nově instalovaná klenotnice, v níž jsou k vidění historické kalichy, monstrance a další předměty staré více než tři sta let.

„K bohoslužbě se používají jednou za čas, veřejnost si je nemůže prohlédnout zblízka a spatřit jejich krásu,“ vysvětlil opat Marian Rudolf Kosík. „Z deseti, dvaceti metrů v kostele nemohou lidé vidět emaily, emblémy a detaily ruční práce na těchto uměleckých předmětech,“ doplnil převor Siard Kamil Novotný.

Do klenotnice se jde přes obrazárnu. „Jsou to velmi vzácné obrazy, které zde máme Několik dalších je na výstavě v Národní galerii,“ podotkl opat.

Návštěvníci mohou vidět i dřívější pracovnu opata a jeho ložnici. Na stole pracovny je historický psací stroj. Kromě toho je na prohlídkové trase vystaven původní nábytek z devatenáctého století, který se dochoval, a porcelán používaný v klášteře o slavnostech.

ZOO Jihlava
Divadelní ne-prázdniny hrajeme open air

Od prvního července, kdy jsou pravidelně čtyři prohlídky denně, už klenotnici viděla řada návštěvníků. „Občas přijede autobus poutníků, ale jinak jsou to vesměs turisté. Letos jich chodí více než dříve,“ sdělil převor a pokračoval: „Lidé někdy říkají, že o nás moc neví. To časem chceme napravit. Nyní však stále probíhají opravy a úpravy klášterního areálu.“ Připomněl také stále probíhající rekonstrukci, zvláště opravu vzácných historických varhan.

Od září budou prohlídky možné po předchozím objednání, zájemci si mohou vybrat jednu ze tří tras nebo si postupně projít všechny. „Když na podzim někdo zazvoní a budeme mít čas, rádi umožníme prohlídku i bez předchozího telefonátu,“ řekli na závěr oba představení kláštera.