Až čtyři klienti s podporou sociálních pracovníků budou bydlet na ulicích Maty Boží a Benešova. „Budou se starat sami o sebe, vykonávat domácí práce, využívat běžně dostupných služeb a na částečný úvazek pracovat,“ řekla Aneta Hrdličková z radnice. Rekonstrukce vyšla na pět milionů korun, dotace pokryla dvě pětiny z částky.

Jedná se o první celoroční pobytovou službu pro lidi se zdravotním postižením v Jihlavě. Ta doposud v krajském městě chyběla. „Lidé se zdravotním postižením, o které se už kvůli stáří nebo nemoci nemohla starat rodina, museli odcházet do jiných služeb mimo Jihlavu do neznámého prostředí a obtížněji se jim udržovalo spojení s rodinou a přáteli,“ podotkla ředitelka stacionáře Eva Pohořelá. „Zájemci o novou službu jsou z řad klientů stacionáře nebo jsou to lidé mimo naši klientelu, kteří se nacházejí v obtížné sociální situaci, jíž by mohl vyřešit právě nástup do chráněného bydlení,“ dodala.

Ačkoliv jsou byty zkolaudované, klienti se do nich začnou stěhovat až letos v prosinci. „Pro chráněné byty je možné získat dotaci deset milionů. Stacionář o ní bude žádat,“ prozradil pak náměstek primátora pro sociální oblast Vratislav Výborný (ČSSD).