Konkrétně počet onemocnění klíšťovou encefalitidou je tak letos oproti stejnému období v loňském roce mnohem vyšší. „Od začátku loňského roku do konce července 2019 bylo celkem jednatřicet případů onemocnění v Kraji Vysočina. V letošním roce to bylo čtyřiapadesát případů onemocnění. To je téměř dvojnásobek, takže se jedná o dost významný nárůst,“ sdělila Alena Dvořáková.

Zkušenost s klíšťaty má letos i Johanka Fnouček z Humpolce. „Letos jsem měla už dvě klíšťata. Hned jsem je ale objevila a vytáhla je. Očkovaná zatím nejsem, ale přemýšlím o tom, abych byla při takových případech víc v klidu,“ přemítala Johanka Fnouček.

Nejpostiženější oblastí, co se týče klíšťové encefalitidy, je zatím v letošním roce Jihlavsko, na které připadá šestnáct případů. „Je to ale celkem vyrovnané, protože Žďár nad Sázavou má čtrnáct případů, Havlíčkův Brod dvanáct, Třebíč také dvanáct a Pelhřimov zase klasicky nic, což je ale zvláštní,“ informovala krajská hygienička.

Ideální podmínky

Těmto krvelačným mini stvořením letos nahrávají i klimatické podmínky. „Zimy jsou mírné, klíšťata přežívají na myších a na vysoké zvěři. Takové klima je pro ně příznivé. Letos v létě bylo navíc chladněji a v červnu bylo hodně deštivo, takže to je pro ně ideální,“ řekla Dvořáková.

Co se týče lymské boreliózy, tak u té odborníci takový nárůst nezaznamenali. „Od začátku letošního roku do konce července bylo 260 případů onemocnění a v loňském roce za stejné období to bylo 206 případů. Tam tedy není takový rozdíl,“ řekla Alena Dvořáková.

Nejspíš s přibývajícími případy onemocnění roste i zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě. „Stále větší zájem je vidět v ordinacích praktických lékařů i v ordinaci Očkování a cestovní medicíny Avenier v Jihlavě,“ sdělila Dvořáková.

Očkování je podle Aleny Dvořákové, kromě používání repelentů, nošení dlouhých rukávů a nohavic, prohlížení se a odstraňování klíšťat, nejúčinější prevencí. „Je spousta lidí, kteří znají někoho ze svého okolí, kdo má těžký průběh nemoci. To je vystraší a podle toho se i zachovají a raději se nechají naočkovat,“ popsala své zkušenosti hygienička.