Skoro každá knihovna chystá pro svoje čtenáře řadu přednášek, překvapení a dalších akcí, které se s měsícem čtenářů pojí.

Dojde na odměňování nejpilnějších čtenářů, ale také na odpouštění hříšníkům. Některé knihovny chystají amnestii, která se vztahuje na poplatky za upomínky.

Program knihoven v okolí je v tomto měsíci skutečně nabitý. Na své si přijdou i příznivci zajímavého povídání. Knihovníci také chystají autorská nebo společná čtení. V Třešti si například čtenáři budou moci donést vlastní knihu, vybrat si z ní oblíbenou pasáž a inspirovat tak ostatní k jejímu přečtení.

Řada knihoven se chystá svoje čtenáře i aktivně zapojit. Například čtenáři hodické knihovny můžou po celý měsíc zasílat fotografie do již tradiční soutěže. „V letošním roce očekáváme fotky na téma Selfie s knihou. Připojujeme se tak k trendu dnešní doby, kdy fotografie sebe sama hýbe světem," uvedla Ivana Kalinová, knihovnice z hodické půjčovny knih.

Knihovny v Hodicích a Telči také lákají příznivce knížek v úterý 24. března na velikonoční tvořivá odpoledne. V Hodicích si zájemci budou moci vyzkoušet, jaké je to, pracovat s pedigem.

V sobotu 14. března zase jihlavská knihovna chystá pro čtenáře v rámci dne otevřených dveří výrobu vlastní knihy.

Řada knihoven připravuje program společně se Svazem knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Na Jihlavsku se zapojily městské knihovny v Brtnici, Třešti, Jihlavě nebo Telči.

Březen není jen měsícem, kdy knihovny odměňují své věrné čtenáře, ale také se otevírají čtenářům budoucím. A rovnou těm nejmenším, kteří se s písmenky seznámili teprve nedávno.

Březen – měsíc nejmenších čtenářů

Řeč je o pasování prvňáčků ze základních škol na čtenáře. „Pasování v naší knihovně proběhne v půlce března. Snažíme se prvňáčky seznámit s knížkami. Pro děti jsou připraveny soutěže, kterými budou provázet pohádkové postavy. Na závěr budou děti pasovány do řádu čtenářského rytířem a dostanou památeční glejt a čtenářskou průkazku," uvedla Lenka Zamazalová, vedoucí Městské knihovny Telč.

Ani ostatní knihovníci z okolí na začínající čtenáře nezapomínají. Originálně se chystá prvňáčky přivítat i městská knihovna v Telči nebo v Jihlavě.

Ani knihovníci z ostatních městských knihoven na nejmenší čtenáře nezapomínají. Tento týden se pasuje i v jihlavské městské knihovně. Knížky se tu také přibližují v zábavném duchu. „Před samotným pasováním čeká na děti zábavná scénka, vystoupení amatérských herců," informovala Alexandra Frajová, vedoucí útvaru služeb Městské knihovny Jihlava.

Do měsíce čtenářů letos spadá i svátek dětské knihy Noc s Andersenem. Letos už popatnácté děti oslaví narození tohoto dánského pohádkáře čtenářským dobrodružstvím.

A jaký je záměr projektu? Především dětem ukázat, že čtení může být velkým dobrodružstvím. Knihovníci pro malé čtenáře nachystají noční čtenářský program. Předčítá se z pohádkových knížek, soutěží se nebo se hrají různé hry. Zábavná akce je také spojena s přespáním v knihovně.

Pohádkové nocování připravuje na 27. března i jihlavská knihovna. „Knihovníci už účastníky na chystanou Noc s Andersenem vybrali. Děti to mají za odměnu," uvedla Alexandra Frajová a dodala, že v letošním roce bude děti andersenovskou nocí provázet Večerníček.

Noc s Andersenem odstartovala v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně. Letošní ročník se uskuteční i na Slovensku, v Polsku, na Slovinsku nebo v Rusku.

MICHAELA ČERNÁ