Významnou politickou zkoušku má za sebou jihlavská městská koalice. Po roce od voleb se opoziční hnutí ANO včera pokusilo svrhnout z postu primátorova náměstka Jaroslava Vymazala (ODS) a také jeho spolustraníka a radního Davida Beke.

Koalice složená z ČSSD, ODS, KDU-ČSL a sdružení Forum Jihlava, na včerejším zasedání zastupitelstva dokázala, že je pevná. Vymazala se hnutí ANO sesadit nepodařilo. ANO nejprve chtělo změnit jednací řád zastupitelstva v tom, že by se o odvolání radních hlasovalo tajně. „Když jsem se bavila se zástupci různých politických stran napříč republikou, tak se podivovali, jak je možné, že tajná volba není jako první možnost. Chceme respekt vůči Ústavě ČR a žádáme demokratické hlasování," uvedla zastupitelka za hnutí ANO Jana Mayerová.

Na to reagoval koaliční zastupitel František Zelníček (ČSSD). „Pokud se podívám na jednací řád Prahy, kde máte primátorku, mají jednací řád takový, že hlasování je veřejné, pokud se zastupitelstvo neusnese jinak. To, co jste řekla, byste mohla říct paní Krnáčové. Tedy že se chovají nedemokraticky a mají všechno špatně," vyjádřil se Zelníček. Tajné hlasování posléze zastupitelstvo neodsouhlasilo.

V původním návrhu na odvolání jihlavských radních předloženém hnutím ANO chyběla konkrétní jména radních. Ty ANO dodalo až v den zastupitelstva. Původně se hovořilo o odvolání náměstků Jaroslava Vymazala a Milana Koláře (Forum Jihlava), Koláře ale nakonec ANO vyměnilo za spolustraníka Vymazala, a to Davida Beke. „Je to ten druhý do počtu, říkáme to na rovinu," vyjádřil se lídr opozičního hnutí ANO Radek Popelka. Odvolat dva radní ze stejné politické strany by totiž pro ANO bylo zřejmě jednodušší než ze stran rozdílných.

„K nominaci pana Vymazala jsme přistoupili na základě dlouhodobých výsledků jeho práce," řekl Popelka k návrhu na odvolání náměstka. „Já jsem opravdu věřil, že přijdete s něčím konstruktivním, ale to co předvádíte za bulvár, to je neuvěřitelné," namítl radní Vítězslav Schrek (ODS). Pro odvolání Jaroslava Vymazala nakonec hlasovalo čtrnáct zastupitelů všichni členové opozice z hnutí ANO a KSČM. Aby plán ANO vyšel, muselo by mít o pět hlasů navíc. Po neúspěchu s odvoláním Vymazala odvolání Davida Beke hnutí ANO stáhlo.