Z postu náměstka primátora byl kromě Vymazala odvolán také Milan Kolář (Forum Jihlava) a radní za občanské demokraty David Beke a Vítězslav Schrek.

Návrh na odvolání těchto členů koalice včera na zastupitelstvu podal primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD). Důvodem je podle něj to, že radní za Forum Jihlava Karolína Koubová minulý týden na post radní rezignovala. „ČSSD a KDU-ČSL považuje koaliční smlouvu za neplatnou," řekl k odstřelu svých partnerů Chloupek.

ANO VE VEDENÍ?

Vedení jihlavské ODS však otevřeně hovoří o tom, že plánem ČSSD a KDU-ČSL je vyměnit ODS ve vedení města za opoziční hnutí ANO. „Pro takzvané přepřahání v polovině volebního období se zástupci ČSSD a KDU-ČSL rozhodli, aniž by se pokusili nastalou situaci v koalici vyřešit nějakým standardním způsobem. Ve značné míře to odráží jejich postoj, se kterým v koalici v uplynulých dvou letech k problematickým a sporným záležitostem přistupovali," vyjádřil se předseda zastupitelského klubu ODS Jihlava Jaroslav Huňáček.

Po Chloupkově návrhu na odvolání Vymazala, Koláře, Bekeho a Schreka přišel s návrhem také Miroslav Tomanec (Forum Jihlava). „Toto zdaleka nejsou nejslabší členové rady města. Navrhuji tam zařadit jméno Vratislava Výborného (ČSSD), to je ten nejslabší článek, mohu to doložit," řekl Tomanec, ke kterému se přidal i zastupitel Vladimír Hink (ODS). „Nemyslím, že odvolaní členové rady jsou ti, kteří špatně pracovali, ba naopak, jsou to ti, kteří bránili zájmy města a svévolnému zacházení s majetkem města. Vše se projednávalo za zády a nebylo zde kousku férového jednání. Za tuto situaci může především primátor, vše inicioval pan Výborný, ale primátor nebyl schopen to zkoordinovat a řešit, proto dávám návrh na odvolání primátora," vyjádřil se Hink.

Zastupitelé proto v tajném hlasování hlasovali pro odvolání celkem šesti členů rady města. Pro odvolání Jaroslava Vymazala a Milana Koláře bylo ze šestatřiceti přítomných zastupitelů celkem sedmadvacet. Pro odvolání Davida Bekeho a Vítězslava Schreka šestadvacet zastupitelů. Odvolání Rudolfa Chloupka a Vratislava Výborného podpořilo deset zastupitelů. Odvolání tedy prošlo u Vymazala, Koláře, Schreka a Bekeho. „Nevnímám to tak, že byli odvoláni za to, že špatně pracovali, ale za nefunkční koalici. Chci jim poděkovat za práci, vykonali ledacos dobrého," řekl bezprostředně po hlasování Chloupek.

„Nejsem zklamaný, odcházím s pokorou a mírem v duši. Za vzniklou situaci nemůže Forum Jihlava ani Karolína Koubová. Za poslední půlrok jsem se několikrát snažil svolat koaliční jednání. Dobře víte, o co tady jde, já jsem nic neukradl, žádné své zájmy jsem nehájil, vždy mi šlo o Jihlavu, těch dvou let ve funkci nelituji," vyjádřil se po svém odvolání Kolář. „Respektuji to, děkuji všem za spolupráci a jsem rád, že zejména za těch prvních osm let v mé funkci se nám podařilo být městem, které nejlépe čerpá evropské dotace, máme tu krásné projekty," uzavřel Vymazal.

Nové vedení jihlavské radnice budou zastupitelé volit 15. listopadu.