V úterý po čtrnácté hodině bude oficiálně známý nový primátor Jihlavy. Stane se jím lídr ČSSD Rudolf Chloupek, který v posledních čtyřech letech působil na jihlavské radnici jako náměstek primátora. Ve čtrnáct hodin totiž v budově historické radnice v gotickém sále zasedne ustavující zastupitelstvo.

Ještě před samotným zasedáním se však musí sejít koaliční partneři, tedy ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Forum Jihlava a podepsat koaliční smlouvu. Povolební vyjednávání se totiž protáhla.

„Koaliční smlouvu budeme podepisovat až před zasedáním zastupitelstva. Stalo se tak z několika důvodů, jednak chtěli koaliční partneři projednat priority a některé do smlouvy částečně zakomponovat a jednak já jsem byl nemocný a pan Kalina na služební cestě, takže se to posunulo," vyjádřil se v pondělí budoucí primátor Rudolf Chloupek.

Podle něj bylo zbytečné speciálně nahánět všechny koaliční zastupitele k podepsání smlouvy, když budou přítomni v úterý na zastupitelstvu. „Sejdeme se před zastupitelstvem a koaliční smlouvu všichni podepíšeme," dodal Chloupek.

Podle Jaroslava Vymazala (ODS), který vymění primátorské křeslo za křeslo náměstka, byla u koaličních partnerů v personálním obsazení radnice shoda, takže podepsání koaliční smlouvy těsně před zastupitelstvem bude pouze formální akt.

Stejně jako na začátku předchozího volebního období koaliční smlouvu podepíší všichni koaliční zastupitelé. „Protože je potřeba minimálně 19 hlasů, tak, aby nastala shoda, musí smlouvu podepsat všichni. Každý je zodpovědný," vyjádřil se Vymazal.

Nicméně v předchozím volebním období se především v ODS stalo, že i přes koaliční smlouvu hlasovali někteří koaliční zastupitelé proti koalici.

I o tom nová koalice jednala. Snahy o nalezení sankcí v případě hlasování v rozporu s koaliční smlouvou nevyústily v jednoznačný závěr. „Strany se shodly, že je potřeba držet pospolu, a ne, i když ze své vůle, podávat trestní oznámení na městské společnosti nebo členy městské rady. Shodli jsme se, že pokud by toto nastalo, bude takový člověk zbaven všech funkcí, do kterých byl dosazen. Tak to bylo projednáno," uzavřel Vymazal.