Náměstek pro oblast informatiky a správy majetku města byl zároveň koaliční smlouvou pověřen k vedení sporu o správu vodohospodářské infrastruktury se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Rezignoval poté, co jihlavští radní ukončili spolupráci s advokátní kanceláří Ondruš, aniž by vše předběžně projednali napříč koalicí. Toto jednání Kalina následně označil za nedemokratické, diskriminační a hanebné.

Dle názorů tří ze čtyř koaličních stran není vypovězení smlouvy o právním zastupování města advokátní kanceláře Ondruš důvodem ke koaliční krizi. „Strany taktéž odmítají nařčení z hrubého porušení koaliční smlouvy, které naznačuje KDU-ČSL,“ uvádí se dále v prohlášení vedení města. Pod ním je podepsaná primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava) i dva náměstci Petr Laštovička (ODS) a Vít Zeman (Žijeme Jihlavou – TOP 09).

Smlouva byla podle vedení města vypovězena „na základě plánované změny strategie vedení soudního sporu“. Ačkoliv si radnice váží práce AK Ondruš a uznává správný směr, který byl ve vztahu nastavený, nyní je prý vhodné zaměřit se mimo jiné na zlepšení vztahů s obcemi v kraji. I nadále by měly být, nyní již prostřednictví AK Bánský, vymáhány veškeré zažalované soudní částky, změnit by se neměla ani délka trvání soudního sporu nebo kvalita jeho řízení.

Sešli se i s lidovci

Ve čtvrtek odpoledne se již sešly zástupci všech čtyř koaličních stran a shodli se – koaliční smlouva je nadále platná a rozpad koalice nehrozí. Jednat se ale bude i nadále. „Členové KDU-ČSL podali první návrhy ohledně dalšího fungování vedení města po rezignaci náměstka Jaromíra Kaliny. Již nyní všechny strany s částí návrhu souhlasí, další body se budou projednávat v průběhu července,“ objasnila primátorka.

Ve vyjádření AK Ondruš, které bylo zveřejněno na webu Jihlavy, připomněl advokát Radek Ondruš, že o způsobu vedení sporu rozhodovalo vždy vedení města. Konkrétně jde o bývalé primátory Jaroslava Vymazala (ODS) a Rudolfa Chloupka (ČSSD), celý postup pak roky řídil právě Kalina. „Pokud si občané Jihlavy prostřednictvím svých zvolených zastupitelů přejí změnu ve formě a způsobu vedení sporu o jihlavskou vodu, je to jejich právem, které je nutno respektovat,“ konstatoval advokát.

Opozice současnou situaci kritizuje a hnutí ANO předeslalo, že je připraveno převzít zodpovědnost a vstoupit do nové koalice. Přesto ale dle radnice nebyl dosud na úřad doručen návrh opozice na svolání mimořádného zastupitelstva. „Pokud se tak stane, budeme postupovat dle zákona a zastupitelstvo svoláme,“ shodli se zástupci koaličních stran. V opačném případě budou zastupitelé situsaci řešit až v září.