„S kočárkem se do spořitelny nedostaneme. Musíme ho nechat stát venku a doufat, že se dítěti nic nestane,“ upozornila na problém Jitka Ptáčková, která vozí v kočáře ročního syna. „Proto raději nechávám malého Patrika doma s babičkou nebo manželem. Bojím se o něj,“ doplnila mladá maminka.

S přístupem do banky v Křížové ulici nebyly spokojené ani další dotazované maminky s malými dětmi. „Bariér je na tom místě opravdu hodně,“ přitakala matka dvouletého Jiřího, Lucie Neužilová.

Česká spořitelna o problému ví a bude ho řešit. „V dalších měsících projde pobočka celkovou rekonstrukcí,“ slíbila Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny.

„Jelikož se ale jedná o historicky hodnotný objekt, bude výsledná podoba kompromisem mezi požadavky památkářů a našimi nároky,“ dodala Pačesová.

V rámci úprav bude zbudován také chybějící bezbariérový přístup do banky. „Bude propojen s přístupem k nedaleké poště tak, aby maminkám s kočárky a hendikepovaným lidem co nejvíce ulehčil návštěvu obou institucí,“ nastínila Klára Pačesová. Na akci může banka žádat finanční příspěvek od města.

Problémy s kočárkem mají rodiče i v dalších prodejnách v centru Jihlavy. Kvůli schodům se nedostanou například do fotolabu, několika obchodů s oděvy, obuví a dokonce ani do prodejny s dětským zbožím či restaurace. „Problém máme dokonce i v několika obchodech v City Parku,“ doplnila maminka Lucie Havelková.

Majitelé a provozovatelé veřejně přístupných budov přitom na bezbariérové úpravy svých provozoven mohou dostat od města dotaci.

O příspěvek není zájem

Žadatel má možnost získat od města na bezbariérové úpravy vchodů do obchodů, kanceláří, restaurací, úřadů atd. z Fondu pro opravy domů až 100 tisícový příspěvek.
„Této možnosti ale doposud využili pouze dva žadatelé,“ doplnil Radek Tulis. Každý z nich od Jihlavy dostal maximální dotaci.