Taťána Homolková vytvořila ve Skrýšově u Polné pobočku občanského sdružení Dobré ruce, které vzniklo právě na pomoc opuštěným, odhozeným či toulavým kočkám.

Sdružení Dobré ruce vzniklo ve Zlíně, s nápadem přišla kamarádka Taťány Homolkové a duše dnešních Dobrých rukou Eva Janíšková. „Dneska je moje skrýšovská pobočka sdružení dokonce větší než zlínský útulek," připomněla Homolková.

Ve Skrýšově čeká na nové pány na šest desítek koček. Každým dnem se početní stavy mění. Na jedné straně nově odchycené a často nemocné kočičí tulačky do Skrýšova putují, na straně druhé je o zdejší kočky mezi milovníky těchto domácích zvířat zájem.

Po necelém roce se ukazuje, že to byl dobrý nápad, přestože přemnožené kočky nejedno z měst nadále sužují. „Ve Žďáře nad Sázavou se problematice přemnožených koček věnují dlouhodobě, mají tam dobrý kastrační plán a díky zapáleným veterinářkám se jim během posledních tří let daří problém s přemnoženými kočkami celkem dobře řešit. Ze Žďáru už k nám přichází minimum koček," poukázala na jeden z důvodů existence skrýšovského kočičího depozita Homolková.

Přesto nedostatkem nových koček útulek rozhodně netrpí, na ulicích je koček spousta. „Za celou dobu existence útulku jím prošlo na tři stovky koček. Většinu se podaří zájemcům rozdat, jenom od ledna je to už víc než sto koček. A každý den si sem pro kočku někdo jezdí," popsala zkušenost Homolková.

Za krátkou dobu existence útulku jeho provozovatelka nezažila, že by některý ze zájemců odjížděl s prázdnou. I když občas někdo na místě změní dost radikálně původní záměr. „Jednou se nám stalo, že zavolali lidé, že chtějí co nejmenší koťátko. Pak si ale odváželi osmikilového kocoura, největšího, jakého jsme tady tehdy měli," vyprávěla Homolková.

Kočičinec ve Skrýšově na první pohled nikomu nevadí. Zapadlá vesnička se už dříve vylidnila, koček je tu dneska výrazně víc než lidí. Taťána Homolková našla pomocnici číslo jedna v neteři Lence, pomáhají i další nadšenci. „Kočky navíc necháváme v domě, takže ani tady přímo ve Skrýšově nikoho neobtěžují," zdůraznila provozovatelka kočičího útulku. Podle ní si tak její svěřenci lépe zvyknou na domácí prostředí a jsou čistotnější.

Útulek by mohl do budoucna sloužit i jako sběrný tábor pro kočky z měst, kde se přemnožily a začínají způsobovat problémy. „Přemnožené kolonie koček jsou v Havlíčkově Brodě nebo v Jihlavě. Právě v Jihlavě teď začínáme s osvětou i s jednáním s úřady. Z dřívějška tam ale nemají dobré zkušenosti, tak uvidíme, jak to dopadne," nechtěla předjímat výsledek jednání Homolková.

Provoz skrýšovského útulku nějakou dobu podporovala z vlastního důchodu, v poslední době začalo přibývat darů od nejrůznějších kočkomilů. „Nějakou korunu nám občas nechají i lidé, kteří si od nás kočičku berou," popsala některé ze zdrojů financování kočičince Homolková.