Muži v naději, Okresní přebor nebo Lidice. Tyto filmy vévodí letošním nabídkám letních kin po celém okrese. Právě na filmových novinkách je založený koncept letního kina Jiřího Čáslavského, který letos vyjel už do své dvanácté sezony. Zkušený promítač se netají tím, že by toto mohla být poslední sezona.

Může za to digitalizace, která pošle většinu stávajících promítaček do starého železa. Společně s tím padá možnost promítat na nich nové filmy, které se od příštího roku na klasických filmových pásech přestanou vyrábět. „Není to ode mne pohřební myšlenka, když řeknu, že končím. Tím myslím, že moje pojetí letního kina končí, musel bych změnit repertoár a názor na letní kino," vysvětlil současnou situaci při nedávném promítání v Třešti matador kočovného letního kina.

Na otázku, zda tedy uvažuje o úplném konci, se Čáslavský jen tajemně pousmál. „Existují určité možnosti, například bych si nemusel pořizovat stroj za dva miliony korun, ale stačil by mi dataprojektor desetkrát levnější," dodal Čáslavský.

Na Čáslavského biografu stojí už čtyři roky promítání na statku Jeclovský dvůr u Velkého Beranova. Na něj se každoročně sjíždějí stovky účastníků z celého širokého okolí a  organizátoři si zvou známé osobnosti. V loni roce to byl herec Tomáš Hanák, letos je pozvaný Ondřej Vetchý. „Věříme, že náš koncept, tedy promítání nových filmů, neskončí. Uvidíme, jak se k tomu postaví pan Čáslavský nebo bratři Čadíkové," uvedl organizátor František Lanc.

Už letos bylo obtížnější získat potřebný film, kopií bylo méně, a tak se musely zamlouvat hodně dopředu. „Chceme přežít tento okamžik, pokud to vyjde, tak bude po kině hlad, protože spousta malých kin ve vesnicích a městech kvůli digitalizaci končí," dodal Lanc.

V Jeclově si na druhou stranu umějí představit, že budou promítat i starší filmy. Lepší by podle organizátorů ale byla varianta, že by se nové filmy promítaly z dataprojektoru na plátno zavěšené na maringotce.

S tímto způsobem promítání mají dobré zkušenosti například v Jihlavě. Včera večer se o tom návštěvníci mohli přesvědčit na jihlavském Masarykově náměstí.