Velikonoční obchůzku v Telči na Jihlavsku si už málokdo dovede představit bez členů místního folklorního souboru Podjavořičan. Jeho členové se na Velikonoční pondělí do ulic města vydávají v typických místních krojích a s velkými pomlázkami a košíky. Je jasné, že po Telči vyrazí i pozítří. Tato tradice se tam udržuje pětadvacet let, od vzniku souboru. Občas chlapce a pány pozlobí počasí, které v době Velikonoc v posledních letech spíše než jaro připomíná zimu.

„Chodí asi patnáct až osmnáct kluků, z toho bývají tři muzikanti s houslemi, klarinetem a basou. Čeká nás asi deset zastávek po městě. Telč stíháme obejít do oběda, jak velí tradice. Po obědě pak jezdíme za členkami souboru do okolních obcí, to už jsou ale jen návštěvy," řekl člen Podjavořičanu Aleš Šebesta. Ten má velikonoční obchůzky v Telči na starost.

Jak koledování v podání hochů v krojích vypadá? Při obchůzce zpívají písničky z Telčska, koledují, pořádně vymrskají děvčata, aby je takzvaně pomladili a ony neuschly. A na oplátku od děvčat dostanou třeba panáka alkoholu, pentličky, vajíčka, perníčky nebo další občerstvení. Pak si s nimi zatancují, chvíli posedí a popovídají. „U jednotlivých zastávek, kde čeká více holek, obměňujeme pořadí, aby byly dostatečně překvapené. Nesmíme nikdy vynechat dům starosty Romana Fabeše, choreografky Jany Návratové a prezidentky Jindřišky Šťastné," doplnil ještě Aleš Šebesta.

V minulých letech kluci po městě jezdili na povozu s koňmi, ale z technických důvodů nakonec tento zvyk upadl. To ale neznamená, že se v příštích letech do ulic města koníci s veselým nákladem koledníků opět nevrátí. Členové a členky souboru v krojích také dříve chodili na náměstí Zachariáše z Hradce, kde udělali menší přehlídku pro veřejnost. Ale z časových důvodů se to také zrušilo.

Na přestupný rok

Zajímavostí velikonoční obchůzky v Telči je to, že na přestupný rok chlapce vystřídají děvčata, která také obchází celé město. Říká se tomu babské právo. Svobodné dívky vyplácí kluky vařečkami, vdané paní jim valchují záda válečky na těsto a bývá u toho velká legrace. Například telčský starosta Roman Fabeš si takovou masáž zad nemůže vynachválit.

O tradici, kterou poctivě dodržují od devadesátých let, se členky Podjavořičanu dozvěděly z knih a materiálů věnovaných Horácku. „Chodíme v krojích typických pro Telčsko. Na nich převažuje bílá výšivka na bílém podkladu, kroje odráží charakter chudého kraje. Nejsou tak bohatě zdobené jako třeba kroje z úrodné Hané," popsala Deníku už dříve symboliku lidových krojů členka Podjavořičanu Jana Paulusová.

ZUZANA MUSILOVÁ