Ten Jihlavany na jejich cestách po městě vybídne 
k zamyšlení, co a kolik si toho, obrazně řečeno, neseme na zádech.

„Letošní dvacátý ročník 
se skrze svou výtvarnou koncepci ptá, co všechno 
a kolik si toho neseme 
na zádech. Je metaforickým výjevem, který parafrázuje některé z motivů uplynulých festivalových ročníků. Je obrazem paměti uplynulých let a proměny nálad 
a témat, která naše společnost řešila. Nejde ale o jasný pohled na minulost, protože ta je stále v pohybu, na cestě – v tomto případě vysočinskou krajinou. A je jen na nás, jaký význam naší nedávné minulosti a současnosti v blízké době dáme," pronesl k letošnímu festivalovému vizuálu ředitel festivalu Marek Hovorka.

VÝHODNÁ AKREDITACE

Jenom do 10. září mají návštěvníci festivalu možnost zakoupit si akreditaci 
za nejvýhodnější možnou cenu, a to 350 korun, a získat tak vstup na všechny festivalové projekce, vstup na doprovodné akce za sníženou symbolickou částku třicet korun a také cestování jihlavskou hromadnou dopravou zdarma.
„Letos poprvé je také možné platit za akreditaci online platební kartou," doplnila mluvčí festivalu Jitka Lanšperková.

Již podruhé se rozšíří letošní festivalové dění také za hranice města Jihlavy, konkrétně do nedaleké Třeště. Kromě pěti projekcí vybraných dokumentárních filmů v třešťském kině nabídne festival svým návštěvníkům nově i možnost klidného a pohodlného ubytování na internátu střední školy v Třešti. Toto ubytování festival zprostředkovává akreditovaným účastníkům. Snadnou dopravu mezi Třeští a Jihlavou budou v obou směrech zajišťovat, stejně jako loni, speciální pravidelné autobusové linky, i tentokrát vypravené ve spolupráci 
s jihlavským magistrátem 
a Dopravním podnikem města Jihlavy. Pro všechny akreditované návštěvníky bude tato doprava zdarma. Kromě účastníků v Třešti festival ubytuje i více než sto festivalových hostů.

Nadcházející dvacátý ročník již tradičně předznamená akce Živé kino, která zavede své diváky na neobvyklá místa za celkem pěti projekcemi výrazných českých dokumentárních filmů. Jako první nabídne exkurzi na jihlavské hradební opevnění, kde se uskuteční projekce filmu Exkurze aneb Historie současnosti, 
za účasti režiséra a dramaturga Jana Gogoly mladšího. „V pátek 19. srpna se tak 
na jihlavských hradbách zhmotní například bitevní loď Aurora, kam v době natáčení tohoto filmu nesměli zahraniční filmaři, a tak Jan Gogola mladší režíroval vše z nedaleké restaurace," prozradila zajímavosti z natáčení Lanšperková.

V neděli 21. srpna přiveze dokumentaristka Kristýna Bartošová na Ústřední hřbitov v Jihlavě film o dietologovi, jenž popírá válečné zločiny v bývalé Jugoslávii, Nebezpečný svět Rajka Dolečka. Za snímek získala Zvláštní uznání poroty.