Je nasnadě, že tyto výsledky výrazně ovlivnil ostrý a mediálně propíraný souboj hnutí ANO a ODS v souběžných senátních volbách. Lidé zkrátka chtěli i na komunální úrovni dát najevo, komu fandí. Bude poněkud pikantní, pokud obě nejsilnější strany následně najdou společnou řeč a povedou město.

Radek Popelka (ANO 2011).
Jednání o koalici v Jihlavě: Budeme mluvit s každým, tvrdí lídr vítězů Popelka

Odstup dalších stran je až nečekaně velký. Kolem deseti procent znamenajících čtyři mandáty se totiž seřadili v následujícím pořadí stále silnější SPD s podporou Trikolory, Starostové a nezávislí s výrazným lídrem Radkem Hoškem a také Fórum Jihlava, které na společné kandidátce s Piráty vedla Karolína Koubová. Té podle jejích slov nevadí, že už nebude primátorkou. Ačkoliv to řekla se smíchem, dá se jí to věřit.

Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout.Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout.Zdroj: Deník

A to je všechno. Mimo zastupitelstvo skončili sociální demokraté i komunisté. Obě strany jsou nyní v krizi, v Jihlavě navíc nenabídli na pozici lídrů dostatečně silné osobnosti. Překvapivě stejně skončilo i Žijeme Jihlavou s náměstkem Vítem Zemanem. Větší přízeň voličů se čekala také u nových subjektů Jihlava srdcem a Spolek za zdravou Jihlavu. Oba se zviditelnily otevřenými dopisy k Horácké multifunkční aréně. Do povědomí veřejnosti se tím dostaly, do zastupitelstva ale už ne.