Za svou sbírku utratil asi tak 250 tisíc korun, její hodnota je po letech ale asi půl milionu. A rok od roku se zvyšuje.

Jak jste se ke komiksům dostal?

Když jsem byl na základce, byly u nás komiksy minimálně. Blíž jsem se k nim dostal díky časopisu Skóre. Bylo tam toho hodně o počítačových hrách, ale jednu dobu tam vycházela i dvoustrana o komiksech. Začal jsem si Skóre kupovat právě jen kvůli té dvoustraně. Zkrátka mě to chytlo.

Dvoustrana tedy není mnoho…

To není, ale postupem času začalo fungovat nakladatelství Crew, které vydávalo časopis. Ze začátku tam vycházely hlavně zahraniční komiksy, protože tady v České republice fakt nic nebylo. Možná na začátku 90. let trošku Conan. Po revoluci začal znovu kreslit Kája Saudek a byl vidět. Crew byl časopis, který měl šedesát stránek a postupem času se tam začaly objevovat i zahraniční komiksy s českým překladem.

Proč mít komiks rád?

No, je to něco mezi knížkou a filmem. Nefunguje tam jenom tvoje vlastní fantazie a představivost, jako když čteš knížku. Je to umění. Zkrátka mě to baví. No a pak je druhá stránka věci, to je to, že se s tím dá docela dobře kšeftovat, když to člověk dobře tipne. Existují třeba omezené série, které vycházejí jen v nákladu padesáti kusů. Nebo se komiks zandá do plastové krabičky, je to s podpisem autora, udělá se k tomu rukavice, tričko a tak dále. Třeba v Americe to mají postavené tak, že vydají první náklad, a tím to pro ně končí. Znovu to nevytisknou.

Takže když komiks nekoupíte v první sérii, tak už ho pak v obchodě neseženete?

Přesně tak. A od toho se odvíjí i cena. Je to asi patnáct let zpátky, kdy americký herec Nicolas Cage, který má rád komiksy, koupil první výtisk Supermana. Dal za něj asi dva miliony dolarů. Asi tři roky na to mu ho shodou okolností ukradli. A jsou to asi dva roky zpátky, kdy se tento komiks Supermana najednou objevil a začalo se dohadovat o tom, že to byl ten jeho ukradený. Zase vyplul a zase se prodal. Opravdu se s tím dá tady v Čechách i ve světe dobře kšeftovat. Navíc, vydávat komiks vícekrát se ani nevyplatí.

Jak to?

Například komiksový restaurátor Filip Konečný, který restauruje a specializuje se na Saudka, tak jednou dvakrát do roka vydává asi deset stránek komiksů v nákladu padesáti kusů. Když se s ním bavíš, tak řekne, že to jsou věci, u kterých cena půjde nahoru. Prostě se nevyplatí to dělat znovu.

Vy pár takových hodnotných komiksů máte?

Ano, třeba právě od Filipa Konečného. Pak vychází taky limitované série, které mají buď jinou obálku, nebo jinou úpravu.

Kolik za komiksy utratíte?

Já asi tak dva tři tisíce za měsíc, když to vezmu v průměru.

Co by měl člověk udělat, kdyby chtěl vydat svůj vlastní komiks?

Existuje webovka, která se jmenuje kickstarter. Tam jsou lidé, co kreslí, skládají hudbu, píšou, ale nemají peníze na vlastní knížku nebo cédéčko. Ty tam můžeš napsat, dáš mi stovku a já ti dám člověka, kterého chceš, do komiksu. Zkrátka se tam takhle sbírají peníze na výrobu.

Které komiksy jsou pro vás ty nejcennější?

No, mám tady pár komiksů, které koupíš za tisícovku, ale během pár let má cenu pět tisíc, protože už není. Dotisky se už nedělají, tím pádem cena stoupá. Radši mám komiksy v pevných vazbách, za prvé to déle vydrží a za druhé mi přijdou tak nějak hezčí. Mám tady v bytě asi tak 600 komiksů, ale musím je mít schované. (úsměv)

Proč?

Protože mám dva malé syny, kteří by je moc rádi zlikvidovali. Ale mám tu komiksy i pro ně. Čteme je spolu v posteli, pro ně je to vždycky svátek, když jim nějaký vytáhnu. Některé komiksy jsou tak velké, že se nám sotva vejdou do postele. (úsměv)

A máte jich všech 600 předčtených?

Tak z devadesáti procent ano. Snažím se mít kompletní série komiksů. Je tady hromada sérií, které se zkoušely vydávat a neprodávalo se to, jako třeba Lucifer, udělaly se první dvě tři knížky a skončil. Ale teď to zase převzal někdo jiný a zkouší ho znovu vydávat.

Jaký nejdražší komiks jste v poslední době koupil?

Conana, ten stál 2900, ale už teď je cena jiná.

Kolik máte v komiksech peněz?

Asi tak 250 až 300 tisíc. To je reálná cena, za kterou jsem to koupil. Prodat bych to mohl tak za půl milionu.

Máte nějakou svoji nejoblíbenější postavu?

To se asi mění s věkem. Nejvíc tady mám asi Batmana.

Jak komiksy vlastně sháníte, když jich vyjde třeba jen padesátka?

V celé České republice fungují jen tři kamenné obchody a všechny tři jsou v Praze. Hodně teď pomáhá internet. Některé komiksy si můžeš objednat i dopředu, to pak dostaneš i docela velkou slevu, ale když se jedná o limitovanou edici, tak tam cena samozřejmě zůstává.

Co vám na vaši sbírku říká manželka?

Že jsem, slušně řečeno, hloupý. (úsměv) Ale já jí zase říkám, že až se budeme rozvádět, tak jí nechám auto a časem ta hodnota bude možná už i náš byt a mně budou stačit komiksy. (smích)