Zvlášť, když si lidé na vyčištění komínu u své nemovitosti vzpomenou těsně před začátkem topné sezony. „Nosíme štěstí, ale do většiny domácností přijdeme na poslední chvíli," říká kominík David Rydlo ze společnosti CUP Security s centrálou v Jihlavě.

Kdy by měli lidé zadávat vyčištění komína v ideálním případě?

U nás to funguje jinak. Zákazníci, kteří u nás mají platnou smlouvu, se nemusí starat vůbec o nic. Sami jim zavoláme, dohodneme pro ně ideální termín a čas, takže nemusí nic řešit. Podle mého ideální varianta. Než si vzpomenout na poslední chvíli a čekat klidně tři neděle nebo měsíc a ještě k tomu v topné sezoně, což je pro domácnost nepříjemné. Navíc kontrolní zprávy archivujeme i elektronicky.

Takže jde čistit komín i v době, kdy už se v nemovitosti topí?

Ideální samozřejmě je, nechat komín vyčistit ještě před topnou sezonou, ale dá se to udělat i během ní, ale to už lidé musí počítat s tím, že pokud nejsou našimi klienty, tak si nějakou dobu počkají. Je to klasika, většina z majitelů nemovitostí byla zvyklá všechno nechávat na poslední chvíli, a pak to podle toho vypadá. Od půlky září se nezastavíme.

Pro laiky, jak často se má komín nechat čistit?

To je různé. Na Vysočině převažují většinou komíny na tuhá paliva. Ty by se měly čistit v ideálním případě aspoň třikrát do roka. Navíc je potřeba připomenout, že jednou za rok by si každý měl nechat zkontrolovat a vyčistit komín od kominíka a nechat si o tom vystavit Zprávu o provedení kontroly anebo čištění. Komíny na plynná paliva je ideální nechat zkontrolovat a případně vyčistit také jednou ročně.

Revize se provádí kdy?

To se vás týká, pokud si například postavíte rodinný domek nebo si komín opravujete, měníte spotřebiče či vám vyhoří saze. Na to ale kominík musí mít speciální osvědčení.

Co když se ale majitel na čištění a kontrolu komína vykašle?

Kromě toho, že ohrožuje zdraví vlastní i svých nejbližších, potažmo majetek, tak mu hrozí pokuta. Pokud by například došlo k vyhoření sazí nebo k požáru. Další věc je, že pojišťovna může krátit pojistné plnění, pokud člověk nedoloží potvrzení o čištění komína.

Na kolik čištění komína vyjde?

U nás zaplatí klient vždy stejně bez ohledu na to, jestli komín čistíme hodinu, nebo třeba tři. Navíc nezáleží na vzdálenosti. Je jedno, jestli k němu jedeme deset kilometrů, nebo třeba 80. Ceny se pohybují od 499 korun včetně vydaného potvrzení. Záleží na počtu spalinových cest.