Když se komín nečistí, usazují se v něm hořlavé dehty a saze. Ty pak mohou zahořet, teplota vzroste až na tisíc stupňů, komín může popraskat a není daleko ke vznícení střechy. „K požáru sazí v komínech dochází každou zimu,“ potvrdil ředitel jihlavských hasičů Petr Kotinský.

Letošní zimu přišli z tohoto důvodu o dům starší manželé z Řídelova. Není to bohužel ojedinělý případ. „V celém kraji se potýkáme s tím, že řada komínů není v řádném a provozuschopném stavu. Majitelé domů podceňují pravidelné čištění a kontroly spalinové cesty. Jen v loňském roce zapříčinily zanedbané komíny a neuspokojivý stav topidel osmačtyřicet požárů v Kraji Vysočina,“ uvedla tiskový mluvčí HZS Kraje Vysočina Petra Musilová. Jihlavsko v tomto směru nijak nevybočuje.

Přitom stačí jen pravidelně čistit komín. Zpravidla dvakrát do roka svépomocí s potřebným vybavením a jednou ročně si pozvat kominíka, který spalinovou cestu zkontroluje a vydá doklad o kontrole. Stojí to pár stovek a člověk má klid. „Pokud dojde k požáru, vyšetřovatelé hasičů chtějí vidět doklad o provedení kontroly spalinové cesty,“ potvrdila Musilová. Pokud ho majitel nemovitosti má, je z obliga. Pokud ne, hrozí mu pokuta až deset tisíc.

Jak často je potřeba komín čistit nelze paušalizovat. „Bývá to jednou až třikrát ročně, u starších komínů je ale třeba čištění dělat tak často, jak to bylo vyžadováno v době instalace kotle, třeba i šestkrát ročně,“ vzpomenul Jan Leksa, cechmistr Společenstva kominíků ČR v kraji Vysočina vyhlášku z osmdesátých let minulého století. Saze se pak podle něj tvoří u všech spotřebičů na uhlí i dřevo, třebaže prodejci moderních kotlů tvrdí opak.

Kominíci chodí k lidem, kteří je zvou pravidelně každý rok. Stane se, že se někdo stará o komín sám a kominíka pozve jen jednou za pár let „pro sichr“. Někteří na stav svého komína kašlou a kominíka pozvou, až když už je mnohdy pozdě. Leksa toto počínání přirovnal k ignorování kontrolek na palubní desce v autě. Uvést pak vše do pořádku je běh na dlouhou trať.

Když už se saze vznítí, podle odborníků by se neměly nikdy hasit vodou, protože by mohl komín popraskat či přímo explodovat. Nejlepší je zavolat hasiče a do jejich příjezdu vhazovat písek do vymetacích dvířek nebo ze střechy do komína. Vždy je ale hlavní ochrana zdraví, až pak majetku, připomínají hasiči.